Sport i rekreacja
I. Początki drukuj  wy¶lij poczt±
Historia sportu w Ursusie nierozerwalnie wiąże się z istnieniem Robotniczego Klubu Sportowego „Ursus”. Sięga ona początków lat trzydziestych XX wieku. Dokładnej daty założenia klubu nie ustalono do dnia dzisiejszego. Początek historii utworzenia sekcji piłki nożnej, najpopularniejszej dyscypliny sportu miał miejsce w ówczesnej wsi Wola, gdzie mieściła się fabryka „Ursus”. Otóż do młodych chłopców grających w piłkę na jednym z wielu placów przyłączyli się młodzi pracownicy fabryki. To pozornie nic nie znaczące wydarzenie, dało możliwość utworzenia drużyny piłkarskiej i stało się początkiem późniejszej, ożywionej działalności sportowej w zakładach.

Po wybudowaniu zakładów na terenie Czechowic drużyna piłkarska została związana z Fabryką Metalurgiczną, dając początek KS „Ursus”. Jednocześnie przy Fabryce Samochodów powstała drużyna K.S. „Czechowice”. W pierwszym sezonie po utworzeniu kluby występowały w najniższej klasie rozgrywkowej „C”(1934-1935). Rok później piłkarze z Czechowic wywalczyli awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Dopiero w latach 1936-1937 udało się awansować drugiej z zakładowych drużyn KS „Ursus”. W następnych latach obie drużyny pięły się w górę i w sezonie 1938-1939 rywalizowały w „A” klasie. Ten sezon miał dać ostateczna odpowiedź, na pytanie, która z drużyn wywalczy awans do ligi okręgowej. Przed rozpoczęciem sezonu oba zespoły znacznie się wzmocniły. Akces do drużyn zgłosiło wielu zawodników z pobliskich miejscowości i innych warszawskich klubów. Sezon ten szczęśliwie zakończył się dla ekipy KS „Ursus”, która zajęła ostatecznie pierwsze miejsce w tabeli ligowej i awansowała do ligi okręgowej.

W okresie tym równie prężnie jak piłka nożna rozwijały się w obu klubach inne dyscypliny sportu, przede wszystkim boks i kolarstwo. K.S „Czechowice w tym czasie rywalizowały ze znakomitymi w owych czasach ekipami RKS „Okęcie” czy PZL CWS, w których szeregach walczyli liczni reprezentanci Polski. Trenerem. Trenerem ówczesnego K.S. „Czechowice” był w tym okresie niezapomniany Feliks Stamm- twórca polskiej szkoły boksu, a także mieszkający wtedy w Czechowicach znakomity trener, Paweł Szydło.

Pod koniec lat trzydziestych coraz częściej odzywały się głosy działaczy wskazujące na potrzebę połączenia obu klubów, a tym samym stworzenia jednego silnego klubu sportowego, co stworzyć miało warunki do umocnienia pozycji w krajowym sporcie. Dyskusje trwały długo i pod koniec czerwca 1939 roku doszło do połączenia K.S. „Czechowice” i RKS „Ursus”. Oczywiście bardzo dużo kontrowersji wzbudzał problem nazwy. Ze względu na wynik bezpośredniego meczu miedzy drużynami, w którym zwyciężył K.S. „Ursus”, postanowiono nadać nowemu klubowi nazwę Robotniczy Klub Sportowy „Ursus”.

W okresie II Wojny Światowej działalność klubu została zawieszona. Ale tylko na krótko. Grupa zapaleńców postanowiła zorganizować drużynę piłki nożnej. Narażając życie rozgrywali mecze nie tylko na miejscu, ale również z RKS „Marymont”, z Okęciem czy KKS „Polonią”.

 Powrót...
 
© Copyright 2004-2020, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!