Aktualności
Wykreśl roszczenie o opłatę z księgi wieczystej
19 sierpnia 2020 środa
grafika

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi zaświadczeń potwierdzających wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej w całości informujemy, że otrzymane zaświadczenie Prezydenta m.st. Warszawy należy dołączyć do wniosku o wpis w księdze wieczystej do XIII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa mieszczącego się przy Al. Solidarności 58 w Warszawie w celu wykreślenia roszczenia.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Sądu, wniosek o wykreślenie roszczenia można wysłać pocztą tradycyjną lub złożyć osobiście w siedzibie Sądu codziennie w godz. 8:30-15:30 (do budynku Sądu wpuszczanych jest jednorazowo 20 osób, w kasie płatność tylko gotówką).

W przypadku skorzystania z drogi pocztowej należy dokonać opłaty w wysokości 250 zł na konto Sądu i dołączyć potwierdzenie przelewu do wniosku.

Konto bankowe Sądu
NBP nr: 95 10 10 10 100 403 412 231 00 00 00

- w tytule przelewu należy umieścić:

· Imię i nazwisko

· Oznaczenie wydziału

· Numer księgi wieczystej oraz dzielnicę, w której położona jest nieruchomość

Instrukcję wypełnienia wniosku oraz druki wniosków do pobrania znajdą Państwo pod poniższym linkiem: https://bip.warszawa.so.gov.pl/artykul/819/669/wzory-formularzy-sadowych-do-pobrania

Jak załatwić sprawę w urzędzie
15 czerwca 2020 poniedziałek
grafika

Wizyta w urzędzie jest możliwa tylko po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub po rezerwacji na stronie www.rezerwacje.um.warszawa.pl. Bez umówienia wizyty możliwe jest wyłącznie złożenie pisma lub wniosku w wyznaczonym miejscu

Załatw sprawę w urzędzie

Przyłącz się do akcji „Pies w koronie”
21 października 2020 środa
grafika

Utrzymująca się od marca epidemia koronawirusa dla wielu ludzi stała się znaczącą przeszkodą w wypełnianiu codziennych obowiązków. Mieszkańcy z powodu kwarantanny, choroby lub po prostu z obawy o własne zdrowie nie mogą wybrać się do sklepu czy wyjść z psem na spacer. Zwierzętom mimo braku narażenia na zakażenie się wirusem, życie także mocno się skomplikowało. W odpowiedzi na ten problem na Facebooku powstała inicjatywa społeczna „Pies w Koronie – grupa wsparcia”. Zachęcamy do dołączenia do grupy.

Działająca na Facebooku inicjatywa już od marca łączy osoby oferujące swoją pomoc z potrzebującymi z całego kraju. Akcja społeczna skupia swoje działania głównie na organizowaniu nieodpłatnego zastępstwa w spacerach z psem. Chcąc zaoferować swoje wsparcie wystarczy podać swoją lokalizację, a w przypadku prośby o pomoc, udzielić w poście odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.
Twórcy inicjatywy „Pies w Koronie” nie zapomnieli również o dbałości o bezpieczeństwo. Na grupie można znaleźć wiele grafik edukacyjnych oraz informacji o tym, jak pomagać bez narażania się na ryzyko zakażenia oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku ze zwiększającą się ilością osób potrzebujących pomocy, zachęcamy każdego do dołączenia, bliższego zapoznania się z działalnością grupy oraz zaoferowanie pomocnej dłoni.

Odnośnik bezpośrednio do grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/654422091958462

KOMUNIKAT
20 października 2020 wtorek
grafika

Informujemy o odwołaniu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prowadzonej przez firmę ElektroEko w dniu 31.10.2020.

Decyzja Wojewody Mazowieckiego
20 października 2020 wtorek

Decyzją Wojewody Mazowieckiego od 19 października 2020 roku czasowo zostały zawieszone:

- środowiskowe domy pomocy
- dzienne domy i kluby seniora
- kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- centra integracji społecznej
- kluby integracji społecznej
- warsztaty terapii zajęciowej

Działalność wymienionych wyżej podmiotów została zawieszona w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
16 października 2020 piątek
grafika

Duże zmiany czekają kierowców korzystających ze strefy płatnego parkowania. Od 4 stycznia zmienią się stawki opłat, godziny funkcjonowania strefy oraz zasady wydawania abonamentów. Zmiany zostały przyjęte przez Radę Warszawy.

Cel jest prosty - ograniczyć liczbę aut wjeżdżających do centrum i ułatwić znalezienie wolnego miejsca postojowego tym, którzy go rzeczywiście potrzebują.

Dotychczasowe działania

Opłaty za parkowanie pobiera się po to, aby chętnych do zaparkowania było mniej niż miejsc postojowych. Strefa spełnia swoją rolę, jeśli ok. 10 proc. miejsc jest wolne – tak, aby każdy potrzebujący zaparkować mógł znaleźć wolne miejsce. Do tego celu dążymy. Jeżeli te proporcje są zaburzone, wzrasta natężenie ruchu związane z poszukiwaniem wolnego miejsca. Zakłada się, że w dużych aglomeracjach udział tego ruchu może sięgać nawet do 30 proc.

Zmiany w strefie zaczęliśmy od uszczelnienia kontroli opłat. Od stycznia po mieście krążą auta sprawdzające opłaty, co pozwoliło dwukrotnie zwiększyć efektywność kontroli. We wrześniu urealniliśmy kary za nieopłacenie postoju, podnosząc je pierwszy raz od 2003 roku. Ma to ograniczyć liczbę kierowców parkujących „na gapę”. W ciągu roku jest ich aż 300 tysięcy. Zależy nam, żeby liczba kar była coraz mniejsza i coraz mniej osób unikało opłat.

Rozszerzyliśmy też obszar strefy płatnego parkowania o kolejne dzielnice: Wolę i Pragę-Północ, włączając tym samym do strefy kolejnych prawie 8 tys. miejsc parkingowych. Rozszerzenie poprzedziły szerokie konsultacje społeczne. Efekt zmian już widać – w wielu rejonach mieszkańcom jest łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe.

Nowe stawki opłat

Teraz czas na kolejne zmiany. Rada m.st. Warszawy podjęła dziś uchwałę, zgodnie z którą od 4 stycznia 2021 r. będą obowiązywać nowe zasady płatnego parkowania.

Najważniejszą jest ustalenie nowej stawki opłat: 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania (opłata za drugą i trzecią godzinę będzie odpowiednio o 20 proc. wyższa). Te stawki nie zmieniły się od 12 lat! W tym czasie sama inflacja wyniosła ponad 20 proc., a przeciętne wynagrodzenie w stolicy wzrosło aż o 40 proc. Opłaty przestały spełniać swoją rolę, a strefa jest przepełniona i w ciągu dnia bardzo trudno znaleźć wolne miejsce.

Wyższe opłaty nie są niczym niezwykłym. Wiele miast w Polsce już zdecydowało się na ten krok. Również w innym miastach Europy próżno szukać takich, gdzie za parkowanie płaci się tak niewiele jak w Warszawie.

Strefa wydłużona do godz. 20.00

Zmienią się również godziny obowiązywania strefy. Obecnie po godz. 18.00 parkowanie jest bezpłatne, choć o tej porze wiele osób nadal pracuje, a ich samochody parkują w obrębie strefy. Tryb życia i godziny pracy się zmieniają, coraz częstszy jest też model podróży łączonych (pozostawienie auta w SPPN i pokonanie ostatniego odcinka komunikacją miejską). W efekcie po godz. 18 nadal aż 2/3 miejsc zajmują pojazdy osób bez abonamentu mieszkańca.

Od stycznia opłaty będą obowiązywać do godz. 20.00. Ma to dodatkowo zniechęcić do pozostawiania samochodu na publicznym miejscu postojowym na cały dzień – dzięki czemu z każdego miejsca będzie mogło skorzystać więcej kierowców, a mieszkańcy - wracający wieczorem do strefy - łatwiej znajdą wolne miejsce w pobliżu domu.

Abonament – tylko jeśli płacisz PIT

Chcemy zmienić również zasady wydawania abonamentów, które przysługują mieszkańcom strefy płatnego parkowania i umożliwiają im bezpłatny postój w pobliżu domu. Dzisiaj mamy do czynienia ze zjawiskiem abonamentów, którymi posługują się mieszkańcy „fikcyjni”, przez co dla tych prawdziwych często brakuje miejsc parkingowych.

Podstawowa zmiana to możliwość uzyskania abonamentu tylko przez osoby płacące podatki w Warszawie. Ta zasada będzie dotyczyć również kart N+ uprawniających osoby niepełnosprawne do parkowania za darmo w całej strefie. Drugą zmianą jest pozostawienie obowiązującej ceny abonamentu (30 zł rocznie) tylko na jeden samochód w gospodarstwie domowym. Za drugie i każde kolejne auto trzeba będzie zapłacić 1200 zł rocznie. To równowartość 12 biletów miesięcznych na komunikację miejską.

Strefa w kolejnych dzielnicach

Zgodnie w wcześniejszymi obietnicami pracujemy nad objęciem strefą płatnego parkowania kolejnych dzielnic. Trwają analizy poprzedzające tę decyzję dla Ochoty i Żoliborza, które mogłyby trafić do SPPN w przyszłym roku. Propozycje zmian chcemy najpierw skonsultować z mieszkańcami.

W najbliższych miesiącach planujemy również analizy dotyczące tzw. strefy śródmiejskiej. Umożliwia ona wyższe stawki opłat na obszarach o największym zapotrzebowaniu oraz pobieranie opłat również w dni wolne (np. w rejonie obiektów rekreacyjnych i turystycznych).

Czerwona strefa w Warszawie
16 października 2020 piątek
grafika

Drodzy Mieszkańcy

Warszawa od jutra (17.10.2020 r.) staje się tzw. czerwoną strefą w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Oznacza to, że zostaną wprowadzone nowe obostrzenia i ograniczenia. Bądźmy odpowiedzialni. Stosujmy się do zasad i dbajmy wzajemnie o swoje bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe, zostańcie w domach.

Czerwona strefa w Warszawie  archiwum     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2020, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!