Aktualności
Elektroniczna deklaracja dotycząca gospodarowania odpadami. Wypełnij deklarację do 10 maja 2021 r.
22 kwietnia 2021 czwartek
grafika

W związku ze zmianą systemu naliczania opłat za śmieci, która weszła od kwietnia 2021 r., właściciele nieruchomości są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji. Taki obowiązek mają np. osoby fizyczne w przypadku budynków jednorodzinnych, a także osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, m.in. zarządy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Pamiętaj! Właściciele mieszkań w budynkach wielolokalowych nie składają osobiście deklaracji. Nową deklarację należy złożyć do 10 maja 2021 r.

Kreator deklaracji

Na stronie deklaracje2020.um.warszawa.pl/odpady-komunalne/ dostępny jest elektroniczny kreator deklaracji. Platforma ułatwia wypełnianie formularzy i bezpieczne przekazywanie danych przez platformę ePUAP, z użyciem podpisu elektronicznego.  Wypełniona deklaracja będzie też przydatna, jeśli chcemy złożyć deklarację drogą pocztową.  

Jak złożyć deklarację przez platformę ePUAP2?

 1. Prześlij wypełniony formularz deklaracji na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu m.st. Warszawy, będąc zalogowanym na platformie ePUAP2.
 2. W temacie wpisz „Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami” oraz dodaj informację o rodzaju deklaracji: DM, DZ, DN, DL”.
 3. Deklarację wraz z ewentualnymi załącznikami podpisz przy użyciu podpisu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Wskazówki założenia profilu zaufanego dostępne są na stronie www.gov.pl oraz w filmie. W przypadku braku podpisu elektronicznego, mieszkańcy po wypełnieniu danych mogą wydrukować deklarację, a następnie wysłać ją pocztą do Urzędu Dzielnicy.

 Jak złożyć deklarację drogą pocztową?

 1. Wydrukuj deklarację – formularze dostępne są poniżej
 2. Wypełnij ją i podpisz
 3. Wyślij drogą pocztową do Urzędu Dzielnicy (Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Plac Czerwca 1976 nr 1, 02-495 Warszawa)

Data nadania listu jest uznawana jako data złożenia deklaracji. Dokumenty podpisują upoważnione do tego osoby lub zarządcy, dysponujący odpowiednim pełnomocnictwem.

Więcej na https://warszawa19115.pl/-/deklaracje

Jak załatwić sprawę w Urzędzie
7 kwietnia 2021 środa
grafika

W związku z wysokim ryzykiem epidemiologicznym prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obsługi interesantów na terenie urzędu.

Wizyta w urzędzie jest możliwa tylko po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub po rezerwacji na stronie https://rezerwacje.um.warszawa.pl. Bez umówienia wizyty możliwe jest wyłącznie złożenie pisma lub wniosku w wyznaczonym miejscu (skrzynka podawcza).

Prosimy przychodzić bez osób towarzyszących. Na terenie urzędu obowiązuje nakaz noszenia maseczek i dezynfekcji rąk.

Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę w maju
6 maja 2021 czwartek
grafika

Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon. Spisywaniem mieszkańców Polski będą się też zajmować rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rozpoczną pracę na początku maja i będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.

Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.

Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpocznie się na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.

Jak zweryfikować rachmistrza?

Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.

Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu

Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Nie daj się oszukać! Pamiętaj!

Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.

Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.

Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji urząd gminy/miasta lub zgłosić ten fakt na policję.

Akcja honorowego oddawania krwi w Ursusie
6 maja 2021 czwartek
grafika

W Dzień Dziecka, pierwszego czerwca, zapraszamy wszystkie dorosłe, zdrowe osoby, również ozdrowieńców z COVID-19, które chciałyby oddać krew. W naszej dzielnicy, między godzinami 10:00  i  14:00 w dniu 1 czerwca i 20 października, czynny będzie mobilny punkt pobrań zorganizowany przez Klub HDK PCK „Iglica”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął burmistrz dzielnicy Bogdan Olesiński.

Kto może zostać krwiodawcą, a jakie są przeciwwskazania

Dawcą może być osoba zdrowa w wieku między 18. a 65. rokiem życia, której waga przekracza 50  kilogramów. Ważne również, aby pamiętać, że krew możemy oddać po upływie pół roku od  wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub piercingu. W obecnym czasie cenna jest zwłaszcza krew ozdrowieńców z COVID-19, która zawiera przeciwciała. Po wyzdrowieniu można ją oddać w terminie 14 dni od wcześniejszej izolacji. Do oddania krwi dyskwalifikują:

 • choroby układu krążenia – oprócz wad wrodzonych całkowicie wyleczonych;
 • choroby układu nerwowego – np. padaczka, choroby psychiczne;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • skłonność do omdleń;
 • cukrzyca i choroby wątroby;
 • problemy z tarczycą;
 • choroby skóry – np. łuszczyca;
 • choroby zakaźne.

Krok po kroku

Przy rejestracji z palca pobierana jest próbka krwi, która natychmiast poddawana jest wstępnej analizie. Wyniki badań zostaną ocenione przez lekarza. Na ich podstawie, a także na podstawie wywiadu i wstępnego badania, lekarz kwalifikuje nas do oddania krwi. Samo pobranie krwi powinno trwać około 10 minut. Poza uczuciem wkłucia jest całkowicie bezbolesne. Po oddaniu krwi ważna jest regeneracja i odpoczynek. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (8 tabliczek czekolady). W dniu oddania krwi dawcy przysługuje dzień wolny od pracy. Ze  względu na sytuację epidemiczną aktualnie ustawowo zagwarantowane są 2 dni – dzień oddania krwi i dzień następny.

Oddaj krew w Dzień Dziecka

Akcja organizowana przez Klub HDC PCK „Iglica” odbędzie się w Ursusie dwukrotnie. 1  czerwca i 20 października w godzinach 09:00-14:00. Już dziś zapraszamy do włączenia się w  wydarzenie. Czekamy na Państwa w mobilnym punkcie pobrań przed urzędem dzielnicy. Zgodnie z ustaleniami z zewnętrznym operatorem parkingu każda osoba na czas oddawania krwi może bezpłatnie zaparkować przed urzędem. Ważne, aby mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

Więcej na temat krwiodawstwa można przeczytać na stronie: krwiodawcy.org. Tam też dostępny jest wstępny formularz dawcy, który wypełnia każdy ochotnik przed oddaniem krwi.

Rok 2021 rokiem Konstytucji 3 Maja
5 maja 2021 środa
grafika

Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej rok 2021 został ogłoszony Rokiem Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

W ramach tegorocznych obchodów przygotowaliśmy dla mieszkańców dzielnicy widowisko, które odbędzie się 16 maja o godz. 12:15 na scenie letniej Parku Czechowickiego. Widowisko w stylistyce muzyczno-historycznej poprowadzi kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie na tle kopii obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja” w skali 1:1. Opowie i przedstawi publiczności najciekawsze fakty, często anegdotyczne, które dotyczą spisku, jaki miał miejsce przed zwołaniem sejmu skonfederowanego oraz samego uchwalenia aktu.

Gawędę urozmaici występ Chóru Męskiego Cantores Minores z Archikatedry Warszawskiej oraz aktora, który wcieli się w postać Stanisława Augusta.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią uroczystość uczczenia 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja miała w tym roku charakter kameralny. Uczestniczył w niej burmistrz Bogdan Olesiński oraz zastępcy, Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, składając wieniec pod pomnikiem przy ul. Cierlickiej.

Rekrutacja wolontariuszy do Punktów Szczepień Powszechnych w Warszawie
5 maja 2021 środa
grafika

Przed nami otwarcie Punktów Szczepień Powszechnych w Warszawie. W ich obsługę zaangażowali się już lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Miasto Stołeczne Warszawa rusza z rekrutacją wolontariuszy, którzy zostaną zaangażowani w organizację szczepień. Zgłoś się i pomóż zaszczepić innych!

W Warszawie będą działać cztery Punkty – Stadion Legii, Hala Sportowa OSiR Targówek, Białołęcki Ośrodek Sportu oraz Wawerskie Centrum Kultury. Do funkcjonowania każdego z nich niezbędne jest wsparcie wolontariuszy. Ich działania umożliwią przyjmowanie większej liczby pacjentów i ich sprawną obsługę, a tym samym przyczynią się do szybszego powrotu do normalności, za którą wszyscy tęsknimy.

Do wolontariatu zaprasza Prezydent Rafał Trzaskowski
- Wesprzeć działania Punktów mogą wszystkie osoby powyżej 18 roku życia, które zgłoszą taką chęć. Nie trzeba być związanym z sektorem służby zdrowia. Wystarczy dyspozycyjność, zmysł organizacyjny i gotowość do pomocy. Punkty będą działać przez 7 dni w tygodniu, a dzięki wsparciu wolontariuszy zapewnimy sprawną obsługę wszystkich mieszkanek i mieszkańców, którzy przyjdą się zaszczepić. Warszawianki i Warszawiacy, zwracam się do Was z serdeczną prośbą – zgłoście się na wolontariat na www.ochotnicy.waw.pl, dołączcie do zespołu i pomóżcie zaszczepić innych!

Zadania dla wolontariuszy w Punktach Szczepień Powszechnych

Osoby zaangażowane w wolontariat będą miały za zadanie m.in. udzielać informacji osobom zgłaszającym się na szczepienie, organizować kolejki do rejestracji i szczepień, pomagać przy wypełnianiu formularzy czy kierować do odpowiednich stanowisk szczepień. W każdym z Punktów mogą pojawić się jeszcze dodatkowe zadania związane z organizacją przebiegu szczepień masowych, przy których będą pomagać wolontariusze.

Jak się zgłosić?

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 18 rok życia. Punkty będą działać w godzinach 8:00-18:00 od poniedziałku do niedzieli, wystarczy być dyspozycyjnym przez kilka godzin w tygodniu, aby pomóc w ich funkcjonowaniu. Wymogiem wobec osób zgłaszających się na wolontariat jest dobry stan zdrowia i gotowość do bycia zaszczepionym (wolontariusze również będą szczepieni). Od wolontariuszy wymagane będzie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
Zgłoszenia na wolontariat (do konkretnego Punktu) przyjmowane są przez Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl.

Co zapewniamy wolontariuszom?

Wolontariusze zostaną ubezpieczeni oraz wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej. Dodatkowo otrzymają koszulki identyfikacyjne. Z każdym wolontariuszem zostanie podpisane porozumienie o współpracy na podstawie którego zostanie wystawione zaświadczenie o wolontariacie (wraz z liczbą przepracowanych godzin). Osoby, które jeszcze się nie szczepiły, będą mogły jako wolontariusze otrzymać szczepionkę. Organizatorami wolontariatu są Ośrodki Pomocy Społecznej w dzielnicach, na terenie których znajdują się Punkty.

Komunikat o rozstrzygnięciu konkursu ofert na dzierżawę nieruchomości przy ul. K. Gierdziejewskiego 20
30 kwietnia 2021 piątek

W dniu 30 kwietnia 2021 r. został zamknięty pisemny nieograniczony konkurs ofert na dzierżawę nieruchomości o powierzchni 6 860 m2, stanowiącej część działki ewidencyjnej nr 106 w obrębie 2-09-09, położonej w Warszawie przy ul. K. Gierdziejewskiego 20 przeznaczonej do wydzierżawienia na: plac targowy o pow. 5200 m2, teren komunikacyjny o pow. 1500 m2 i 2 obiekty gospodarcze o pow. 160 m2.

W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego została wybrana oferta Pani Marioli Sobczak prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą „FHU Mariola Sobczak” z oferowanymi miesięcznymi stawkami czynszu w wysokości netto za:
- plac targowy o pow. 3 200 m26,60 zł/m2,
- plac targowy o pow. 2 000 m2 (w soboty oprócz dni świątecznych) – 0,30 zł/m2/dzień,
- teren komunikacyjny o pow. 1 500 m20,80 zł/m2,
- 2 obiekty gospodarcze o łącznej pow. 160 m23,20 zł/m2.  archiwum     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2021, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!