Edukacja - Aktualności
30- lecie Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Władysława Grabskiego STO
„Trzydzieści lat minęło….” – te słowa, w ostatnich tygodniach, często było słychać na korytarzach, w klasach i pokoju nauczycielskim. Wszystko to miało miejsce w Społecznej Szkole Podstawowej Nr 4 im. Władysława Grabskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego, która 15 listopada obchodziła swoje 30 urodziny. Szkoła jest dynamiczną społecznością tworzoną przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców, w której dzieci i młodzież w przyjaznych warunkach wszechstronnie się rozwijają, by stać się ludźmi dojrzałymi intelektualnie i społecznie. Uczą się również wytrwałości w osiąganiu życiowych celów oraz szacunku do drugiego człowieka.W przygotowaniach uroczystości brała udział cała społeczność szkolna, a także absolwenci. Świętowaliśmy w gronie naszych rodzin, przyjaciół, sympatyków i znajomych. Urodzinową galę rozpoczęto od kartki muzycznej, czyli występu uczniów szkoły. Na scenie pojawili się młodzi muzycy i wokaliści, wywołując aplauz na widowni. Następnie goście mogli obejrzeć film o szkole - dzieło rodzica jednej z uczennic. Produkcja ta powstała specjalnie z okazji tegorocznych urodzin. Polały się łzy wzruszenia.Pokaz artystyczny najmłodszych uczniów z klas 0-3 pt.: „W szkołę mi graj!” rozbawił licznie zgromadzonych widzów. Wiele emocji wzbudziła także etiuda teatralna pt.: „Szkoło ma!” w wykonaniu klas 7 i 8. Oklaskom nie było końca! Część artystyczną zakończył koncert absolwentów. W finale nie zabrakło gromkiego „Sto lat” i ogromnego tortu. A jutro zgodnie z mottem szkoły, chcemy wiedzieć więcej, rozumieć lepiej, czuć głębiej i iść dalej!

Zapraszamy do galerii - 30- lecie Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Władysława Grabskiego STO
Opublikowano: poniedziałek 25 listopada 2019 / Wprowadził: lwi 
Dzień Przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej Nr 4
19 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Warszawie już po drugi raz odbył się Dzień Przedsiębiorczości. Wydarzenie zorganizowanie zostało przez Radę Rodziców przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i wsparciu nauczycieli szkoły. Ku zadowoleniu wszystkich frekwencja uczestników kiermaszu ponownie dopisała, mimo wczesnej sobotniej pory. Wspaniała atmosfera, pełna zabawy, uśmiechów dzieci i dorosłych potwierdza, że przedsięwzięcie jest warte kontynuacji w przyszłych latach.

Uczniowie, zarówno starsi i jak ci najmłodsi, w trakcie dwóch godzin sobotniego przedpołudnia mieli możliwość sprzedawania różnych przedmiotów. Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie, którzy zmienili się na ten czas w sprzedawców i specjalistów ds. marketingu zadbali o reklamę, bezpośredni kontakt z klientem oraz właściwą ekspozycję produktów na swoich stanowiskach. Dzięki wydarzeniu uczniowie mogli samodzielnie się przekonać o podstawowych mechanizmach obecnych w handlu. Dlatego ochoczo spieszyli do anonsowania swoich stanowisk, wymyślając coraz ciekawsze propozycje dla kupujących.

Każda z obecnych osób mogła znaleźć coś dla siebie. Stoiska były pełne zabawek, gier, puzzli i innych gadżetów. Ta wielka różnorodność zachęcała przybyłych do kupowania. Przechadzając się pomiędzy stanowiskami, można było znaleźć prawdziwe skarby - nowe planszówki, książki, figurki, lalki, samochodziki, płyty z muzyką i grami na konsole oraz wiele innych ciekawych, nieużywanych już przez właścicieli, przedmiotów. Kupujący byli zachęcani przystępnymi cenami do dokonywania transakcji. Każdy kto do odwiedził naszą szkołę w Dniu Przedsiębiorczości, wychodził zadowolony z przynajmniej kilkoma prawdziwymi „skarbami” w ręku.

Zapraszamy do galerii - Dzień Przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: wtorek 29 października 2019 / Wprowadził: lwi 
Pierwsze spotkanie Sieci Logopedów w roku szkolnym 2019/2020
Sieć Współpracy Logopedów zainaugurowała działalność w bieżącym roku szkolnym spotkaniem w Szkole Podstawowej nr 11. Posiedzenie oficjalnie otworzyła dyrektor Beata Olszewska, po czym koordynator sieci, dr Jakub Skrzek podziękował za udostępnienie placówki i przywitał nowych uczestników.

Zgromadzeni logopedzi zaplanowali działania związane z realizacją projektu „Kocham mówić – konsultacje neurologopedyczne” w ramach budżetu obywatelskiego 2020, który – oprócz porad dla dzieci i ich rodziców – zakłada opracowanie i rozpowszechnienie plakatów propagujących wiedzę na temat diagnozy i terapii logopedycznej.

W części merytorycznej uczestnicy wysłuchali prelekcji „Uczeń z zespołem Aspergera i specyficznymi zaburzeniami artykulacyjnymi wskutek zaniedbania środowiskowego” autorstwa Agnieszki Tarczyńskiej-Płatek z SP nr 4 i Hanny Głuchowskiej z SP w Teresinie.

Zapraszamy do galerii - Pierwsze spotkanie Sieci Logopedów w roku szkolnym 2019/2020
Opublikowano: piątek 18 października 2019 / Wprowadził: lwi 
Szkoła Podstawowa nr 360 w gronie liderów ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”
W dniach 2 i 3 października odbyła się inauguracja X, jubileuszowej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Do udziału w tym wydarzeniu Urząd Ochrony Danych Osobowych, organizator Programu zaprosił w charakterze prelegentów Panią Dyrektor Edytę Gawlicką oraz koordynatora programu, Annę Lewandowską. Dwudniowe szkolenie odbyło się w Senacie RP i było transmitowane w czasie rzeczywistym. Pani Dyrektor Edyta Gawlicka w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na znaczenie ochrony danych osobowych w szkole. Podkreśliła jak ważna jest realizacja tego rodzaju programów oraz jakie działania może podejmować szkoła, aby wspierać uczniów i przygotować ich do świadomego i bezpiecznego korzystania z technologii oraz internetu. Tego dnia uczestnicy szkolenia mogli również wysłuchać wykładów innych specjalistów. Wykłady poświęcone były zagadnieniom ochrony danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem obowiązującego od ponad roku RODO. W drugim dniu, w towarzystwie uczennic klasy 6a: Jagody Kupisz oraz Joanny Minor, Anna Lewandowska zaprezentowała zadania koordynatora w praktyce. Po wprowadzeniu i krótkiej prezentacji, przyszedł czas na wystąpienie uczennic. Jagoda opowiedziała o swoich doświadczeniach podczas realizacji Programu TDTS oraz Programu Sprawnościowego UODO, w którym zdobyła tytuł Młodego Inspektora Danych. Asia natomiast wyjaśniła skąd wziął się pomysł na piosenkę, której tekst nawiązujący do ochrony danych osobowych powstał w ramach szkolnego konkursu. Piosenka „Chroń swoje dane” w wykonaniu Asi spodobała się uczestnikom szkolenia, czego dowodem były gromkie brawa oraz autografy. Na zakończenie wszyscy chętni mogli wziąć udział w interaktywnym quizie z nagrodami. Przybyli z całej Polski koordynatorzy Programu TDTS zostali nagrodzeni książką, którą Szkoła Podstawowa nr 360 wydała w ramach wspólnej realizacji z OK Arsus innowacyjnego projektu „Nasze Wybory”. Na zakończenie tych wyjątkowych dni przyszedł czas na zwiedzanie Sejmu i Senatu. Była to dodatkowa atrakcja, którą przygotowali organizatorzy dla wszystkich uczestników konferencji.

Zapraszamy do galerii - Szkoła Podstawowa nr 360 w gronie liderów ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”
Opublikowano: wtorek 8 października 2019 / Wprowadził: lwi 
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej Nr 4
W dniu 2 września 2019 roku uroczyście przywitaliśmy rozpoczynający się nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Ewa Gerełło, pani Wicedyrektor Ewa Koszowska oraz pan Wicedyrektor Janusz Gutkowski powitali uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W tym ważnym dniu odwiedził nas Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy – Pan Kazimierz Sternik, który życzył uczniom i nauczycielom powodzenia w nowym roku szkolnym. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów. Wszystkim uczniom, a w szczególności tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą, życzymy spełnienia marzeń o szkole, aby zdobyta tu wiedza dawała możliwość osiągania kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji.

Zapraszamy do galerii - Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: wtorek 3 września 2019 / Wprowadził: lwi 
Pierwsze, historyczne zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 360.
19 czerwca w Szkole Podstawowej nr 360 odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wyjątkowa, bo pierwsza w historii tej Szkoły. Wyjątkowa również dlatego, że żaden rocznik absolwentów nie opuszczał murów SP360. W kapsule czasu zakopanej na 25 lat, podczas Pikniku Rodzinnego, znalazł się tekst uczennicy klasy czwartej, a nim słowa, że w tym roku „wszystko było pierwsze...”.

Było to pierwsze uroczyste zakończenie z udziałem władz naszej dzielnicy. Obecni byli Pan Wiesław Krzemień, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus oraz radna Pani Wanda Kopcińska, Przewodnicząca Komisji Oświaty. W tym ważnym wydarzeniu wziął udział Pan Emil Wratny, Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz przedstawiciele Rady Rodziców wraz z Przewodniczącym Panem Pawłem Zgorzelskim. Wszyscy Goście skierowali do obecnych na uroczystości uczniów, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców słowa podziękowania za pierwszy rok intensywnej pracy oraz życzyli udanego wypoczynku.

Część oficjalną rozpoczęła Pani Dyrektor Edyta Gawlicka, głos zabrali również Pan Burmistrz oraz Pani Wanda Kopcińska. Następnie nasz Gość Pan Emil Wratny przekazał gratulacje i podziękowania za aktywny udział szkoły w Projekcie z ZUS oraz pogratulował odniesionych sukcesów. Przekazał również gratulacje od Pani Gertrudy Uścińskiej, Prezes ZUS, a także wręczył nagrody ufundowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla Sebastiana Górniaka, który w etapie centralnym zdobył wyróżnienie!

Pani Dyrektor pogratulowała całej społeczności szkolnej zajęcia II miejsca w Polsce, w Programie „Twoje dane – Twoja sprawa” za inicjatywę „Nasze wybory” i przekazała Gościom upominek – książkę, którą wydała Szkoła Podstawowa nr 360 w ramach realizacji ogólnopolskiego programu.

W oficjalnej części uroczystości nagrodzono również uczennice, które uzyskały najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu.

Uczniowie z Koła Teatralnego „Zielone Szkiełko”, pod opieka p. Klaudii Gontarskiej przygotowali na zakończenie roku szkolnego coś ekstra! Nie zabrakło przepisu na idealnego ucznia, specjalnego wydania wiadomości oraz mody wakacyjnej, a także kwiatów dla Gości i ogromnego serca dla Pani Dyrektor – „serca za serce”. Wszystko w wykonaniu artystów Koła „Zielone Szkiełko”.

Na koniec pozostało już tylko wręczenie wyróżnień uczniom klas siódmych, a także podziękowań dla Rodziców oraz życzenia wspaniałych i bezpiecznych wakacji, które złożyła Pani Dyrektor całej społeczności szkolnej.

Zapraszamy do galerii - Pierwsze, historyczne zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 360.
Opublikowano: środa 17 lipca 2019 / Wprowadził: lwi 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 4
W dniu 19 czerwca 2019 r. zakończyliśmy kolejny rok szkolny. W tej ważnej dla wszystkich uczniów chwili towarzyszyli nam mili goście – Burmistrz Dzielnicy Ursus Pan Bogdan Olesiński, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus – Pan Wiesław Krzemień, Przewodnicząca Komisji Oświaty Dzielnicy Ursus – Pani Wanda Kopcińska. Byli też z nami przedstawiciele Rady Rodziców i Rady Szkoły – Pani Przewodnicząca – Izabela Limanowska oraz członkowie: Pani Joanna Butkowska i Pan Bartosz Gorzkowski.

Uroczystość rozpoczęła się hymnem narodowym, po czym nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom klas siódmych. W części oficjalnej nagrodzono uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu – statuetkami uhonorowano zdobywców tytułu Najlepszy Absolwent oraz Prymus Szkoły. Nagrody i gromkie brawa odebrali też zdobywcy tytułu Wicemistrza Polski w Mini Piłce Siatkowej. Wręczono również dyplomy i nagrody tym uczniom, którzy zdobyli świadectwa z wyróżnieniem. Wychowawcy i Pani Dyrektor Ewa Gerełło wraz z zastępcami – Panią Ewą Koszowską i Panem Januszem Gutkowskim wręczyli listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów. Szczególnie wzruszające było pożegnanie z absolwentami, którzy dziękowali dyrekcji oraz swoim wychowawcom, nauczycielom i rodzicom. Nagrodzonym uczniom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników, absolwentom – składamy życzenia pomyślności w kolejnych etapach edukacji, wszystkim zaś - życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy do galerii - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: środa 26 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
„Złote Pasmo” dla chóru z Ursusa
W Szkole Muzycznej na ul. Namysłowskiej odbył się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty wspaniały konkurs- Konkurs Chórów Regionu Mazowieckiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2019 , który wspiera młodych i utalentowanych muzycznie uczniów z całego województwa. Pomysłodawcą i organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki.

Do konkursu przystąpiło 15 chórów w kilku kategoriach wiekowych. Ursus godnie reprezentował chór " Tra le Nuvole " ze Szkoły Podstawowej nr 382 , pod kierownictwem pani Doroty Bartnik. Podczas występów młodzi wykonawcy zaprezentowali cztery utwory : "Hej, w zielonym gaiku", wykonany acapella, "Dąbrowa" i ""Kum i kuma" Stanisława Moniuszki oraz "Balonik" Grzegorza Miśkiewicza.

Chórzyści wrócili z ogromnym sukcesem, gdyż wyśpiewali Złote Pasmo. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii - „Złote Pasmo” dla chóru z Ursusa
Opublikowano: środa 26 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
„Nasze Wybory” nagrodzone! Szkoła Podstawowa nr 360 trzykrotnie na podium
Dnia 11 czerwca w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość podsumowania ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. W tegorocznej IX edycji nagrodzono trzy inicjatywy edukacyjne, które napłynęły do organizatora, Urzędu Ochrony Danych Osobowych z całej Polski. Wśród tych nagrodzonych znalazły się „Nasze Wybory”. Innowacyjny i nagrodzony pomysł był projektem powstałym w Szkole Podstawowej nr 360. Było to wydanie książki, w której zamieszczono osobiste refleksje dzieci i młodzieży na temat ochrony danych osobowych, ochrony prywatności oraz bezpieczeństwa w internecie. Finał i promocja książeczki odbyła się podczas PAKSU – 2019. Projektem realizowanym przy współpracy z OK Arsus kierowała Anna Lewandowska.
Uroczystość w MEN stała się okazją do przekazania publikacji Szkoły Podstawowej nr 360. Książeczkę otrzymali m.in. Mirosław Sanek - Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Sławomir Adamiec - Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka oraz Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, a także Teresa Brykczyńska – Rzecznik KRRiT.
W uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów wzięli udział przedstawiciele nagrodzonej szkoły, Dyrektor Edyta Gawlicka, koordynator programu „Twoje dane – Twoja sprawa” Anna Lewandowska oraz uczennice.
Tego dnia odbyło się również wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie „(NIE)bezpieczne dane osobowe”. Na konkurs napłynęło ponad sto prac z całej Polski. Amelia Serafin, uczennica klasy piątej zdobyła wyróżnienie w kategorii plastycznej.
Kolejnym dużym sukcesem zakończyła się realizacja Programu Sprawnościowego UODO. Dzięki całorocznej i systematycznej pracy grupy uczennic Szkoła Podstawowa nr 360 otrzymała statuetkę i tytuł „ZNAWCY RODO”, a Jagoda Kupisz, uczennica klasy piątej otrzymała tytuł „Młodego Inspektora Ochrony Danych”.
Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili przybyłych z całej Polski przedstawicieli nagrodzonych szkół do zwiedzania gmachu przy Al. Szucha, którego historia nawiązuje do tragicznych czasów II wojny światowej, gdy był on siedzibą Gestapo.
Promowanie zagadnień związanych z ochroną danych osobowych, kreatywności oraz ciekawych, innowacyjnych rozwiązań wpisuje się w działalność edukacyjną i wychowawczą szkoły. Sukces Szkoły Podstawowej nr 360 jest sukcesem całej społeczności szkolnej. O tym, że ochrona danych osobowych i wizerunku dzieci jest ważnym zagadnieniem może świadczyć fakt, że RODO się w sposób szczególny odnosi właśnie do ochrony dzieci.

Zapraszamy do relacji na stronie szkoły: www.sp360.warszawa.pl oraz na szkolny kanał YouTube https://youtu.be/HHq2xAZiPOg

Zapraszamy do galerii - „Nasze Wybory” nagrodzone! Szkoła Podstawowa nr 360 trzykrotnie na podium
Opublikowano: poniedziałek 24 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
Podsumowanie konkursów i olimpiad w Szkole Podstawowej nr 4
W dniu 6 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie olimpiad i konkursów dzielnicowych organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4. Tego dnia gościliśmy Zastępców Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - panów Wiesława Krzemienia oraz Kazimierza Sternika, Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus panią Wandę Kopcińską, radną Dzielnicy Ursus – panią Annę Lewandowską, a także przewodniczącą Rady Rodziców i Rady Szkoły – panią Izabelę Limanowską. Byli z nami również – pani Dyrektor Ewa Gerełło wraz ze swoim zastępcą - panem Januszem Gutkowskim. Na uroczystość przybyły dzieci i nauczyciele z ursuskich szkół i przedszkoli. Liczny udział w organizowanych przez naszą szkołę konkursach potwierdza nie tylko wysoki poziom wiedzy uczniów, ale również ogromne zaangażowanie nauczycieli i rodziców w te przedsięwzięcia.

Laureatami XVI Dzielnicowej Olimpiady Historycznej pod hasłem „II wojna światowa 1939-1945” zostali: Maciej Cieślik (SP11) i Przemysław Kamiński (SP2) - ex aequoI miejsce, Bartłomiej Tereszczuk (SP2) – II miejsce, Aleksander Antoniuk (SP383), Jerzy Jakubik (SP2), Szymon Żaczkiewicz (SP11) i Bartosz Czalipa (SP4) - ex aequo III miejsce; wyróżnienia – Maksymilian Widomski (SP2), Katarzyna Wojtiuk (SSP4), Stanisław Sypniewski (SP11).

W XVI Dzielnicowej Olimpiadzie Przyrodniczej pod hasłem ,,Świat pod naszymi stopami” zwycięzcami zostali: Wojciech Sawicki (SP382) – I miejsce, Karolina Jarosz (SP4) – II miejsce, Maria Szymańczak (SP360) i Aleksandra Kasprzyk - ex aequo III miejsce; wyróżnienie: Ignacy Sawicki (SP4).

XIII Dzielnicowa Olimpiada Matematyczna poświęcona była zagadnieniom stereometrii. Uczniowie, w trzech etapach, zmagali się z zadaniami dotyczącymi obliczania objętości i pól powierzchni graniastosłupów, ostrosłupów i brył obrotowych. Laureatami tegorocznej edycji olimpiady zostali: I miejsce – Paweł Sidorczuk –( SP381), II miejsce – Agnieszka Koryczan (SP14), III miejsce – Aleksandra Sznajder ( SP4) i Maria Marcinek (SP14). Wyróżnienia: Izabela Bargieł ( SP14), Maciej Cieślik ( SP11), Filip Kopyt ( SP11), Natalia Sitkowska (SP4) oraz Mateusz Tyl (G132).

Uczestnicy VI Dzielnicowej Olimpiady Informatyczno – Językowej wykonali prezentacje, filmy oraz różnego rodzaju quizy w specjalnie przeznaczonym do tego programie. Dzięki tak skonstruowanym zadaniom uczniowie mogli wykazać się zarówno znajomością różnych narzędzi technologii informatycznych jak i wiedzą z zakresu języka angielskiego. Oto laureaci: I miejsce - Oskar Rosołek (SP4), II miejsce - Zuzanna Bartosik (SP383), III miejsce - Ewa Wierzbicka (SP11) oraz Julia Kąsowska – (SP11). Wyróżnienia: Maria Pesta (SP360) oraz Anna Walkowiak (SP4). XII Dzielnicowy Konkurs Sudoku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodszych uczniów ursuskich szkół. Dzieci zmagały się z łamigłówkami w trzech etapach – klasowym, szkolnym i międzyszkolnym. Mistrz Sudoku stanowi dla nich ważne wyróżnienie.
W roku szkolnym 2018/ 2019 w ostatnim etapie wzięło udział 63 uczniów. Z tak dużej grupy 24 uczniów zostało laureatami.

KLASY PIERWSZE
Mistrz Sudoku - Gabriela Sulkowska (SP4)
Mistrz Sudoku -Martyna Śliwka (SP4)
I miejsce - Szymon Piegat (SP 382)
II miejsce - Helena Wożniak (SP381)
III miejsce - Szymon Markowski (SP360)
Wyróżnienia: Antoni Wachowiec (SP381), Kinga Szczepańska (SP4)

KLASY DRUGIE
Mistrz Sudoku - Natan Aniołek (SP11)
I miejsce - Szymon Włodarski (SP4)
II miejsce - Bartosz Skrzypkowiak (SP11)
II miejsce - Leon Grudnik (SP2)
III miejsce - Matylda Krzymowska (SP4)
Wyróżnienia: Zuzanna Wojtas (SP382), Michalina Latek (SP381), Zofia Konopka (SP382), Daria Pockhomova (SP360), Jakub Kopeć (SP14).

KLASY TRZECIE
Mistrz Sudoku - Mateusz Śmietanko (SP382)
I miejsce- Piotr Chodera (SP382)
II miejsce- Mateusz Wójtowicz (SP4)
III miejsce - Maja Adamczyk (SP11)
III miejsce - Natalia Orłowska (SP383)
Wyróżnienia: Oskar Olszówka (SP382), Emilia Klata (SP11).

IX Dzielnicowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas I- III szkół podstawowych „All about English” polegał na rozwiązaniu testu gramatycznego obejmującego zakres nauczania j angielskiego w klasach klas I – III. Laureaci: I miejsce ex aeqo - Kuba Mazurkiewicz (SP 382), Ela Onderska (SP 11). II miejsce ex aeqo - Adrian Sudziński (SP 382), Mateusz Wótowicz (SP4), II miejsce ex aeqo - Oliwia Kosowska (SP11), Filip Dmowski (SP 11). Wyróżnienie: Michał Dinh (SP 382).

Poza wymienionymi wyżej konkursami nagrodzono również laureatów III Dzielnicowego Konkursu Przyrodniczo – Ekologicznego pod hasłem „Krajobrazy Polski”, adresowanego do uczniów młodszych klas. Nagrody odebrali: Antonina Sasimowska (SP14) – I miejsce, Matylda Krakowska (SP11) – II miejsce, Maja Maleszewska (SP11) – III miejsce. Wyróżnienia: Kacper Kaleta (SP2), Franciszek Niedziński ( SP4) oraz Mateusz Wójtowicz (SP4).

Wszystkim laureatom, ich opiekunom i rodzicom serdecznie gratulujemy. Szczególne podziękowania składamy władzom naszej dzielnicy – Panu Bogdanowi Olesińskiemu – Burmistrzowi Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz panu Wiesławowi Krzemieniowi – Zastępcy Burmistrzowi Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, którzy objęli honorowym patronatem nasze konkursy. Dziękujemy również członkom komisji konkursowych, a także sponsorom nagród: Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4, Wydziałowi Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy i Ośrodkowi Dydaktyczno - Muzealnemu w Granicy Kampinoskiego PN.

Zapraszamy do galerii - Podsumowanie konkursów i olimpiad w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: poniedziałek 10 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
Zwycięstwo reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Biegu Wolności w Ursusie
W niedzielę, 2 czerwca 2019 r. odbył się wyjątkowy bieg pod nazwą Bieg Wolności w Ursusie 2019, którego organizatorem była Dzielnica Ursus m.st. Warszawy. Celem wydarzenia było upamiętnienie XXX. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu 1989 roku. W demokratycznym i wolnym głosowaniu obsadzono wówczas 35% mandatów do Sejmu i cały Senat. Wybory były kamieniem milowym w drodze od dyktatury PZPR do demokratycznej Polski.

Bieg odbył się ulicami Ursusa na symbolicznym dystansie 1989 metrów. Wzięła w nim udział liczna reprezentacja naszej szkoły, uzyskując nagrodę w kategorii - najliczniej reprezentowana szkoła w Ursusie. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale i koszulki. Wszystkim biegaczom składamy gorące podziękowania i gratulacje!

Zapraszamy do galerii - Zwycięstwo reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Biegu Wolności w Ursusie
Opublikowano: czwartek 6 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
Szkoła Podstawowa Nr 4 podczas XV Prezentacji Aktywności Kulturalnej Szkół Ursusa PAKSU 2019
29 maja 2019 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” odbyły się XV Prezentacje Aktywności Kulturalnej Szkół Ursusa PAKSU 2019. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Gośćmi honorowymi prezentacji byli Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Kazimierz Sternik, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus Wanda Kopcińska i Dyrektor Departamentu Edukacji i Współpracy Międzynarodowej GIODO Urszula Góral. Na widowni zasiedli także dyrektorzy prezentujących swoje występy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Temat przewodni wydarzenia brzmiał „Nasze wybory”. Szkoła Podstawowa nr 4 zaprezentowała montaż słowno-muzyczny „Mogę wszystko”, w którym nasi uczniowie, od najmłodszych do najstarszych, opowiadali o rozwijanych pasjach i dawali popis swoich umiejętności. Widzowie mogli podziwiać śpiew, taniec, grę na instrumentach i recytację. Żywiołowy aplauz publiczności wywołał występ grupy rockowej uczniów klasy ósmej, którzy zagrali utwór zespołu Nirvana „Smells like teen spirit”, serca widzów skradła także sześcioletnia Kaja Domańska ze swoją brawurową interpretacją „Ptasiego radia” Juliana Tuwima. Natomiast uczniowie klasy 2a, przygotowywani pod czujnym okiem pani Agaty Chmielińskiej, zachwycili wszystkich przepięknie zatańczoną polką.

Młodzi ludzie bez wątpienia dowiedli, że poszukując życiowej pasji, dokonali słusznych wyborów, co potwierdziło uroczyste wręczenie statuetki i dyplomów po występie, a także serdeczne gratulacje wygłoszone ze sceny przez Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Ewę Gerełło.

Zapraszamy do galerii - Szkoła Podstawowa Nr 4 podczas XV Prezentacji Aktywności Kulturalnej Szkół Ursusa PAKSU 2019
Opublikowano: czwartek 6 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
VIII Piknik w Szkole Podstawowej nr 4
W związku z tym, że w tym roku Piknik Szkolny zorganizowany został 1 czerwca, czyli w dniu święta dzieci, przebiegał pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”. Nauczycielom oraz rodzicom bardzo zależało na tym, aby wszystkie dzieci czuły się w tym dniu naprawdę wyjątkowo, dlatego przygotowaliśmy dla nich moc atrakcji.
Od godziny 10:00 czekały na uczniów różnorodne stoiska, na których mogły uczyć się, świetnie się przy tym bawiąc. Dzieci rozwiązywały łamigłówki, krzyżówki i zagadki polonistyczne, matematyczne, historyczne czy przyrodnicze. Nie zabrakło również stoiska promującego zdrowy styl życia, na którym zorganizowano konkurs – „Owocowy zawrót głowy”. Ponadto uczniowie mogli wykonywać różne doświadczenia, na przykład samodzielnie zbadać zawartość cukru w artykułach spożywczych. Na stoisku przedsiębiorczości, Najmłodsi mieli okazję uczyć się wymieniać waluty oraz dokonywać zakupów. Nie zabrakło również stoisk multimedialnych, które wprowadziły dzieci w świat informatyki i logicznego myślenia.
W programie zaplanowano także warsztaty plastyczne oraz artystyczne. Dzieci, malując na płytach czy na folii, tworzyły niesamowite dzieła sztuki, na które z podziwem patrzyli nie tylko nauczyciele, ale także rodzice. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym maluchy mogły własnoręcznie wykonać dla siebie bransoletkę. Wielką frajdę stanowiło dla nich to, że same podejmują decyzję, jaki kolor i rozmiar koralików do tego wybiorą. Biorąc udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych, przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego, uczniowie mogli wygrać aż 30 piłek nożnych. Jak co roku było też malowanie twarzy i wielkie bańki mydlane, tak bardzo uwielbiane przez najmłodszych.
Przez cały czas trwania pikniku na scenie prezentowali się uzdolnieni artystycznie uczniowie. Byli to między innymi laureaci tegorocznego konkursu „Mam talent” – zespół rockowy, grupy taneczne, instrumentalne oraz wokalne.
Niewątpliwie największe emocje i podekscytowanie wywoływała w uczniach możliwość wygrania cennych nagród w Wielkiej Loterii Fantowej. Do wygrania były, między innymi: rowery, hulajnoga, deskorolki, tablet, dron, zestaw gamingowy, opaski sportowe, bilety do kina 3D, bony do empiku, vouchery na różnego rodzaju zajęcia taneczne, muzyczne czy językowe.
Oprócz integracji i wspólnej zabawy nasz piknik miał również cel charytatywny. Panie ze świetlicy przygotowały kiermasz rękodzieła, na którym można było zakupić prawdziwe dzieła sztuki wykonane przez nauczycieli oraz uczniów. Podczas pikniku można było także wziąć udział w otwartym treningu BOKWA. Dochód z tych akcji w całości został przekazany na leczenie i rehabilitację ucznia naszej szkoły.
Rodzice natomiast zapewnili wszystkim uczestnikom pikniku poczęstunek w postaci przeróżnych ciast, ciasteczek, popcornu i waty cukrowej.
VIII Piknik Szkolny był dla nas wyjątkowym wydarzeniem. Cieszymy się, że udało nam się wywołać tak wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych uczniów w dniu ich święta.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom, Darczyńcom oraz Sponsorom.

Zapraszamy do galerii - VIII Piknik w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: czwartek 6 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
Spotkanie podsumowujące działalność Sieci Współpracy Logopedów w roku szkolnym 2018/2019
W zeszłym tygodniu w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Sieci Współpracy Logopedów. Dyrektor Barbara Tomaszewska, witając uczestników, podziękowała za zaangażowanie w rozwój opieki logopedycznej w środowisku lokalnym. Po wysłuchaniu sprawozdania z działalności, które przedstawił koordynator, dr Jakub Skrzek, logopedzi otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w działaniach Sieci. W części merytorycznej Dorota Leśniczuk, neurologopeda poradni, wygłosiła prelekcję „Językowe objawy afazji”, której bazą była prezentacja nagrań z wykonanych diagnoz.

Zapraszamy do galerii - Spotkanie podsumowujące działalność Sieci Współpracy Logopedów w roku szkolnym 2018/2019
Opublikowano: wtorek 4 czerwca 2019 / Wprowadził: lwi 
UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 WICEMISTRZAMI POLSKI W MINI PIŁCE SIATKOWEJ
W lutym rozegrano w Szkole Podstawowej nr 4 zawody dzielnicowe w mini piłce siatkowej, na które stawiły się reprezentacje szkół podstawowych naszej dzielnicy. Wszystkie mecze wygrali zawodnicy z "Czwórki", nie oddając żadnego seta. Drużyna, którą tworzą chłopcy z klasy 6e (sportowej), reprezentowała Dzielnicę Ursus na finałach warszawskich, gdzie awansowało 18 najlepszych zespołów, które wygrały zawody w swoich dzielnicach. Rozgrywki trwały prawie przez cały tydzień. Rozegraliśmy 9 spotkań, pokonując wszystkie zespoły 2:0 i zajmując 1 miejsce w Warszawie. Ten sukces dał nam możliwość reprezentowania Warszawy na Mistrzostwach Mazowsza, które odbyły się w Płocku w dniach 10 - 11 maja. Naszych zawodników licznie wspierali rodzice, dostarczając wodę na mecze, a także dopingując swoje dzieci na trybunach. Na zawodach wystąpiło 8 drużyn, które pokonały inne zespoły w swoich regionach Mazowsza. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy. W naszej znalazły się zespoły z Garwolina, Słupna i Międzyborowa. Wygrywając wszystkie mecze, uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu i o wejście do finału graliśmy ze szkołą podstawową z Radomia. Wygrany mecz 2:0 otworzył nam drogę do gry w finale z Wołominem, który wygraliśmy 2:1. Oznaczało to, że 11 maja chłopcy z Ursusa zostali Mistrzami Mazowsza w mini piłce siatkowej!

Jeden najlepszy zespół miał szansę reprezentowania województwa na Mistrzostwach Polski w Głuchołazach w dniach 23-26 maja 2019 r. Jednak taki wyjazd dla drużyny to spore koszty. Wyjazd do Płocka i pobyt w hotelu opłacił Szkolny Związek Sportowy, na Mistrzostwa Polski musieliśmy sami znaleźć sponsora, a koszt wyjazdu to około 6 tysięcy złotych. Na szczęście dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców i naszej szkoły oraz Dzielnicy Ursus, nie martwiliśmy się o zakwaterowanie i dojazd.

Wreszcie nadszedł ten dzień. Jesteśmy na Mistrzostwach Polski, a razem z nami 16 innych, świetnych zespołów z Polski. I każda drużyna dotarła tam, wierząc w zwycięstwo. Pierwszego dnia po losowaniu już wszystko stało się jasne - trafiamy do bardzo trudnej grupy i będzie na pewno zacięta walka, żeby z niej wyjść i mieć szansę grać dalej. Tworzą się cztery grupy- grupa A ma 5 zespołów, B,C,D, po cztery zespoły. My trafiamy do grupy B. Chłopcy mocno wierzą, że wygrają i humor nas nie opuszcza. Drugi dzień zawodów, pierwsze mecze w grupie, trafiamy na szkoły z Kędzierzyna Koźle, Białej Podlaskiej i Suwałk. Pokonujemy Kędzierzyn Koźle 2:1, a pozostałe szkoły 2:0. Po drugim dniu wiadomo, że będziemy w najgorszym przypadku na 8 miejscu w Polsce. To już coś, ale chłopcy są głodni sukcesu. Trzeci dzień Mistrzostw Polski to mecze z Krakowem i Łodzią. Żeby mieć pewność, że zagramy w półfinałach, trzeba wygrać tylko i aż jeden mecz. Pierwszy mecz przegrywamy z Krakowem i kiedy wszystko wydaje się być przesądzone, Kędzierzyn Koźle wygrywa z Krakowem. W meczu z Łodzią wystarczy wygrać seta, żeby być w najlepszej czwórce. Jednak to nie takie proste, bowiem Łódź to złoty medalista z poprzedniego roku i ma w swoich szeregach zawodników, którzy grają w kadrze Polski. Pełni wiary w mecz wchodzimy dobrze, ale w końcówce przegrywamy dwa sety.

Sytuacja w grupie jest jedną wielką niewiadomą, oczywiście poza Łodzią, która - jako zwycięzca wszystkich meczów - zajmuje pierwsze miejsce w grupie. Wówczas okazuje się, że nasza drużyna i szkoły z Krakowa i Kędzierzyna Koźle mamy tyle samo punktów, tyle samo setów zdobytych i tyle samo setów straconych. O awansie zdecydować mają małe punkty z każdego meczu. Po podzieleniu punktów zdobytych i punktów straconych to my mamy najlepszy bilans! Wybiegam z pokoju sędziowskiego i krzyczę z radości do licznie przybyłych rodziców, że gramy o wejście do finału! Do rodziców jeszcze nie dociera, że jesteśmy dalej w grze, dopiero po chwili moje krzyki trafiają do nich i wspólnie skaczemy z radości.

Po godzinie gramy z najlepszym zespołem z grup C i D - z Poznaniem. Mecz łatwo wygrany 2:0, co pokazuje, jak trudna była nasza grupa. Radość ogromna, już wiemy, że ostatniego dnia zagramy o złoto, a będzie to rewanż z Łodzią. Mimo dobrego nastawienia zespół Szkoły Podstawowej nr 4 w finale Mistrzostw Polski przegrywa z Łodzią 2:0 i zostaje Wicemistrzem Polski w mini siatkówce "czwórek". Miłą niespodzianką jest przyznanie naszemu zawodnikowi - Danielowi Chodorowskiemu - tytułu najlepszego rozgrywającego. To były niezapomniane sportowe emocje.

Dziękujemy szkole, Dzielnicy Ursus, rodzicom i wszystkim, którzy nam kibicowali. Trzy lata temu zawodniczki z naszej szkoły (uczennice klasy sportowej, której wychowawcą był Piotr Kędracki) wywalczyły Wicemistrzostwo Polski w koszykówce pod opieką nauczyciela pani Małgorzaty Boniowskiej, teraz chłopcy powtórzyli sukces pod okiem Piotra Kędrackiego.

Piotr Kędracki
wychowawca klasy 6e
nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 4

Na zdjęciu - drużyna Wicemistrzów Polski w mini piłce siatkowej w składzie (kolejność alfabetyczna): Antoni Adamus, Dawid Borkowski, Daniel Chodorowski, Maciej Gusta, Bartek Jeschke, Kacper Kapczyński, Eryk Miszczak, Stanisław Narożniak, Aleksander Ochociński, Mikołaj Sioćko, Mateusz Sznajder wraz z wychowawcą - Piotrem Kędrackim

Zapraszamy do galerii - UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 WICEMISTRZAMI POLSKI W MINI PIŁCE SIATKOWEJ
Opublikowano: czwartek 30 maja 2019 / Wprowadził: lwi 
Dzień Przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej Nr 4
6 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Warszawie odbył się Dzień Przedsiębiorczości. Wydarzenie zorganizowanie zostało przez Radę Rodziców przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i wsparciu nauczycieli szkoły.
Uczniowie w trakcie dwóch godzin sobotniego przedpołudnia mieli możliwość sprzedawania używanych zabawek. Stoiska pełne gier, puzzli i innych gadżetów zachęcały przybyłych do kupowania. Przechadzając się pomiędzy stanowiskami, można było znaleźć prawdziwe skarby – nowe planszówki, książki, płyty z muzyką i grami na konsole oraz wiele innych, nieużywanych już przez właścicieli, przedmiotów. Przystępne ceny zachęcały do dokonywania transakcji.
Frekwencja uczestników kiermaszu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, którzy już planują kontynuację przedsięwzięcia.

Zapraszamy do galerii - Dzień Przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: wtorek 23 kwietnia 2019 / Wprowadził: lwi 
Spotkanie Sieci Współpracy Logopedów w SP4
Sieć Współpracy Logopedów Dzielnicy Ursus odbyła 3 kwietnia spotkanie w Szkole Podstawowej nr 4. Po otwarciu zebrania Dyrektor Ewa Gerełło podziękowała zgromadzonym za podejmowane na rzecz środowiska lokalnego działania.
W części merytorycznej logopedzi dyskutowali o wielospecjalistycznym modelu terapii ukierunkowanej na usprawnianie funkcji prymarnych (związanych m.in. z przyjmowaniem i obróbką pokarmów). Omówiono również najnowsze wytyczne na temat zabiegów podcięcia wędzidełka języka.
Opublikowano: środa 10 kwietnia 2019 / Wprowadził: lwi 
To jest twoja szansa ma lepsze jutro!
Opublikowano: piątek 29 marca 2019 / Wprowadził: lwi 
Opublikowano: wtorek 12 marca 2019 / Wprowadził: lwi 
Spotkanie Sieci Współpracy Logopedów w SP nr 360
Sieć Współpracy Logopedów Dzielnicy Ursus gościła 20.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 360 w Warszawie. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Edyta Gawlicka, która – witając zgromadzonych – przekazała życzenia owocnych i konstruktywnych obrad. Specjaliści powitali w swoim gronie nowego logopedę – Magdalenę Iwan-Tyburską z SP nr 360. W części merytorycznej uczestnicy wspólnie opracowali wytyczne dotyczące sporządzania opinii logopedycznych. Zaplanowana została realizacja dalszych projektów w tematyce profilaktyki. Prowadzącym był koordynator Sieci Współpracy, dr Jakub Skrzek, neurologopeda Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 15 w Warszawie.
Na zakończenie spotkania Joanna Czajka, logopeda SP nr 360 oprowadziła uczestników po szkole, która jest najnowszą placówką edukacyjną na terenie naszej dzielnicy

Zapraszamy do galerii - Spotkanie Sieci Współpracy Logopedów w SP nr 360
Opublikowano: sobota 2 marca 2019 / Wprowadził: lwi 
Koncert Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 4
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego przy ulicy Walerego Sławka 9 zorganizowała 12 grudnia doroczny Koncert Świąteczny. Dzieci wprowadziły gości w świąteczny nastrój, grając i śpiewając kolędy oraz pastorałki przy akompaniamencie szkolnego zespołu muzycznego.
W uroczystości wzięli udział m.in. zastępca burmistrza dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wanda Kopcińska, dyrektor szkoły Ewa Gerełło oraz jej zastępcy Ewa Koszowska i Janusz Gutkowski przewodnicząca Rady Rodziców i Rady Szkoły Izabela Limanowska i wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Joanna Butkowska.
Po uroczystym koncercie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez wychowanków świetlicy. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Zapraszamy do galerii - Koncert Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 4
Opublikowano: środa 2 stycznia 2019 / Wprowadził: lwi 
Jasełka w SP360
19 grudnia o godzinie 17:00 uczniowie, rodzice oraz nauczyciele zatrzymali się na chwilę w przedświątecznej gonitwie, aby zanurzyć się w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 360 odbyły się Jasełka w wykonaniu uczniów klas „0”. Pani Dyrektor Edyta Gawlicka przywitała przybyłych gości i zaprosiła na przygotowany przez uczniów spektakl. Przedstawienie bożonarodzeniowe rozpoczął występ zespołu wokalnego klas 4-7. W ich wykonaniu rozbrzmiały kolędy tradycyjne i piosenki świąteczne. Po takim wprowadzeniu nadszedł czas na inscenizację nawiązującą do narodzin Jezusa. Bajecznie wyglądający uczniowie zerówek zaprezentowali się w wielu formach aktywności. Budzące się Aniołki rozpoczęły występ nastrojowym tańcem, który doprowadził do spotkania Maryi z Archaniołem Gabrielem. Wszyscy usłyszeli zapowiedź Dobrej Nowiny. Zwiastowanie nie podobało się Diabełkom, które w groźnym tańcu knuły, co robić, żeby nie dopuścić do narodzin Pana. Józef w poszukiwaniu schronienia, odwiedził wielu gospodarzy, przyjmując odmowę gościny, odnalazł schronienie dla zmęczonej Maryi w ubogiej stajence. Widownia wielokrotnie mogła podziwiać Trzech Króli, którzy szukając miejsca narodzin dzieciątka, zawitali po drodze do króla Heroda. Nie zabrakło również Pasterzy, zmęczonych trudem dnia i zasypiających przy ognisku, po to, żeby we śnie słyszeć anielskie śpiewy i tańce. W tym miejscu znowu wszyscy podziwiali sprawność taneczną małych Aniołków. Pasterze przy dźwiękach kolęd wędrowali do stajenki, pragnąc zanieść skromne dary dla Jezuska. Po długiej wędrówce do stajenki dotarli również Trzej Królowie. Pod koniec opowieści maleńkie Dzieciątko zasnęło i Anioły zaprosiły wszystkich do zaśpiewania kolędy „Cicha noc”. Najpiękniejsze polskie kolędy prowadziły widzów podczas występu, a potężny chór głosów dziecięcych napełniał radością i dumą przybyłych rodziców i nauczycieli. Owacjom nie było końca. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła życzenia na ten piękny, świąteczny czas.

Wspaniały występ został przygotowany przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych SP nr 360. Scenariusz i oprawa muzyczna oraz choreografia układów tanecznych została opracowana przez Małgorzatę Czaczkowską.

W świątecznym nastroju wszyscy widzowie udali się na kiermasz ozdób bożonarodzeniowych przygotowany przez nauczycieli świetlicy.

Zapraszamy do galerii - Jasełka w SP360
Opublikowano: piątek 21 grudnia 2018 / Wprowadził: lwi 
Wspólne kolędowanie w SP nr 382
Dzień 11 grudnia 2018 roku stał się dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 382 wyjątkowy i magiczny. Rozpoczęliśmy oczekiwanie na przyjście Dzieciątka wspólnym kolędowaniem.

Kiedy pierwsza gwiazdka pojawiła się na niebie do naszej placówki przybyli zaproszeni goście reprezentujący zarówno Dzielnicę Ursus, jak i Radę Rodziców, oraz mnóstwo rodziców, dziadków i rodzeństwa. Hala sportowa wypełniła się po brzegi a magiczny nastrój unosił się w powietrzu.

Naszą uroczystość rozpoczęła drama, w której wystąpili najstarsi uczniowie. Przybliżyli nam istotę Świat Bożego Narodzenia. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać kolęd przygotowanych przez wszystkie grupy wiekowe uczniów naszej szkoły. Zwieńczeniem spotkania był wspólnie zaśpiewany przez nauczycieli i dzieci utwór "Pierwsza gwiazda".

Po koncercie, na pachnącym świerkiem kiermaszu, mieliśmy możliwość zakupu przepięknych stroików i ozdób świątecznych. Dzięki zgromadzonym funduszom powstanie w szkole radiowęzeł, który wypełni nas muzyką.

Niech magiczny czas ostanie wśród nas a dobro niech kiełkuje. Szczęśliwych Świąt...

Zdjęcia i tekst SP nr 382

Zapraszamy do galerii - Wspólne kolędowanie w SP nr 382
Opublikowano: piątek 14 grudnia 2018 / Wprowadził: lwi 
Festiwal Cooltury „Każdy Inny, Wszyscy równi”
W dniach 26-28 listopada w Zespole Szkół nr 42 w Warszawie odbył się Festiwal Cooltury „Każdy Inny, Wszyscy równi”. Wydarzenie kulturalne zostało zorganizowane w ramach II edycji projektu Zwrotnik Kultury - Akademia Animatorów w Muzeum Azji i Pacyfiku. Projekt skierowany był do nauczycieli i uczniów warszawskich szkół. Głównym zadaniem szkoły było zorganizowanie wydarzenia dotyczącego kultur pozaeuropejskich. Kultura brazylijska, kultura tajlandzka i świat Inuitów, to kultury, które królowały podczas naszego Festiwalu.
Festiwal Cooltury „Każdy Inny, Wszyscy Równi” był to projekt uczniowski wspierany przez nauczycieli. Głównym celem wydarzenia była edukacja międzykulturowa, kształtowanie i propagowanie wśród młodzieży postaw tolerancji i otwartości do odmiennych kulturowo grup społecznych, wyzbywanie się uprzedzeń i stereotypów. Pomimo różnic kulturowych poszukanie wspólnych obszarów, dostrzeżenie w różnorodności kulturowej człowieka, edukacja, zabawa i integracja młodzieży.
W dniu 26 listopada w ramach Festiwalu gościliśmy panią konsul z Ambasady Królestwa Tajlandii Miss Phanomkwan Devahastin Na Ayudhaya, która przybliżyła nam kulturę tego kraju podczas wykładu/prezentacji. Młodzież z wielkim zaciekawieniem wysłuchała wykładu o kulturze Tajlandii w języku angielskim. Zwieńczeniem spotkania był krótki film o Tajlandii. Końcowym etapem wizyty był pamiątkowy wpis pani konsul do kroniki, jak również skosztowanie przez panią konsul dań kuchni tajlandzkiej przygotowanych przez uczniów i pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej atmosferze.
W pierwszym dniu festiwalu młodzież miała również okazję uczestniczyć w warsztatach capoeira, które prowadził instruktor capoeira ze szkoły Beribazu. Uczniowie mogli podziwiać i ćwiczyć tą niezwykłą brazylijską sztukę walki - niesamowite połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Każdy w capoeira znalazł coś dla siebie. Uczniowie poczuli, że capoeira uczy szacunku w stosunku do siebie samego, do swoich kolegów, otoczenia, innej kultury, narodowości czy koloru skóry. Uczy tolerancji i poszanowania cudzej godności.
Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu był widowiskowy show samby brazylijskiej w wykonaniu mistrzów samby z Samba Art – dzięki pokazowi poczuliśmy magię kultury brazylijskiej, poznaliśmy na żywo jeden z najważniejszych symboli kultury Brazylii. Pierwszy dzień festiwalu przybliżył nam kultury Tajlandii i Brazylii. Był to dzień pełen wrażeŃ i pozytywnych emocji. Dzięki pani konsul z Ambasady Królestwa Tajlandii, instruktorowi capoeira i mistrzom samby mogliśmy się przenieść w świat odmiennych dla nas kultur.
Drugi dzień festiwalu 27 listopada 2018 r. przebiegał pod znakiem warsztatów kulturowych przygotowanych przez uczniów pod czujnym okiem animatorów wydarzenia. Młodzież Zespołu Szkół nr 42 poznawała odmienne kultury poprzez udział w konkursach i grach związanych z wybranymi elementami kultury brazylijskiej, tajlandzkiej i Inuitów. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie brali udział w interaktywnym quizie o kulturze brazylijskiej, tajlandzkiej i Inuitów na platformie kahoot, grali w Buraco, czyli Brazylijskiego Remika, próbowali swoich sił w języku portugalskim, tajskim i inuktitut podczas warsztatów językowych.
Trzeci, ostatni dzień festiwalu 28 listopada 2018 r. obfitował w dużo nowej wiedzy, ciekawych rozmów, niezwykłych wzruszeń i olbrzymich emocji. W progach Zespołu Szkół nr 42 gościliśmy nietuzinkowych gości. O godzinie 10 spotkaliśmy się z panem Pawłem Kucharczukiem - prezesem Fundacji Brazylijskiej MACUNAIMA, wielkim miłośnikiem Brazylii. Pan Paweł Kucharczuk w niezwykły sposób wygłosił dla nas prelekcję „Muzyczny Pejzaż Kultury Brazylijskiej. Wybrane Postacie”. Była to niezwykła lekcja o kulturze brazylijskiej, taneczna podróż po Brazylii. Z wykorzystaniem różnych instrumentów, które przywiózŁ z podróży pozwolił wszystkim poczuć klimat tamtego świata. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się elementy stroju karnawałowego, szczególną furorę wśród młodzieży i nauczycieli zrobił „karnawałowy pióropusz”.
Kolejnym niezwykłym gościem naszego festiwalu była Pani Katarzyna Dąbkowska – Kułacz - scenarzystka i reżyserka, podróżniczka, autorka filmów dokumentalnych związanych z Arktyką, m.in. "Gorączka polarna", "Miedzy światami". Pani Katarzyna zaprosiła nas do niezwykłego świata Inuitów w filmie „Między światami”, opowiadającym o północnej Kanadzie i zamieszkujących ją Inuitach. Pani Katarzyna wygłosiła również prelekcję o współczesnym życiu Inuitów, o diametralnej zmianie ich życia w ostatnich kilkudziesięciu latach.
„Film jest dla mnie podróżą do światów i ludzi, w głąb ich historii i emocji, a najchętniej podróżuję na Północ, do Arktyki, bo tam, gdzie dla jednych świat się kończy, dla mnie się zaczyna.” – Katarzyna Dąbkowska.
Była to poruszająca lekcja o społeczeństwie Inuitów, wywołująca wiele emocji wśród młodzieży. Trzeciego dnia festiwalu młodzież również się świetnie się bawiła i edukowała podczas gry w „Kulturowe Pachisi” przygotowanej przez animatorów wydarzenia. Plansza do gry, która przypominała człowieka, zrobiła bardzo duże wrażenie na uczestnikach zabawy. Uczniowie poruszając się po polach „Kulturowego Pachisi” musieli się zmierzyć z pytaniami o kulturze brazylijskiej, tajlandzkiej i Inuitów.
Zwieńczeniem trzeciego dnia festiwalu było rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący kulturę brazylijską, tajlandzką i Inuitów – „Każdy Inny, Wszyscy Równi”. Jury Konkursowe w skład którego wchodzili zaproszeni goście: Pani Katarzyna Dąbkowska – Kułacz, Pani Dominika Kossowska-Janik, Pan Paweł Kucharczuk i Pani Renata Kaczyńska – wicedyrektor Zespołu Szkół nr 42 wyłonili 3 laureatów konkursu, którzy otrzymali nagrody i dyplomy.

Zapraszamy do galerii - Festiwal Cooltury „Każdy Inny, Wszyscy równi”
Opublikowano: czwartek 6 grudnia 2018 / Wprowadził: lwi 
Razem dla Franka – Rodzinny Wieczór Andrzejkowy w SP nr 360
29 listopada, od rana do późnych godzin, hol główny Szkoły Podstawowej nr 360 tętnił życiem. Tego dnia cała społeczność szkolna, uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w wyjątkowym i dość nietypowym wydarzeniu – Rodzinnym Wieczorze Andrzejkowym połączonym z kiermaszem charytatywnym „Razem dla Franka”. U chłopca zdiagnozowano guza, a życie uratować może mu operacja w Meksyku. Postanowiliśmy pomóc. Szkolne Koło Wolontariatu wspierane przez Ewę Gromysz i Martę Skrzypkowiak rozpoczęło przygotowania do akcji.

Wieczór stał się wyjątkowy przede wszystkim za sprawą darczyńców, zaangażowania uczniów wszystkich klas, nauczycieli i wspaniałych rodziców uczniów szkoły. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. W zabawie uczestniczyły całe rodziny. Były rozgrywki sportowe, a nawet odbywały się pojedynki szachowe. Nie zabrakło malowania buziek, tradycyjnych wróżb andrzejkowych, a przepyszne ciasta i zdrowe soki rozchodziły się w mgnieniu oka. Niezwykłym powodzeniem cieszył się tradycyjny popcorn, którego produkcję zapewnili zaangażowani rodzice. Był też tort dla Franka uroczyście pokrojony przez Panią Dyrektor Edytę Gawlicką. Dużo radości sprawiało robienie zdjęć w oryginalnej budce foto. Odbyły się różne konkurencje, w których można było wygrać cenne nagrody. Nagrody przygotowane specjalnie na kiermasz zapewnili rodzice, a były naprawdę wyjątkowe – chociażby autograf Ernesta Bryla z dedykacją dla naszej szkoły. Wszystko dla sześcioletniego Franka.

Franio Irzyk mieszka w Skidzinie (gm. Brzeszcze), ma 6 lat i w lipcu zdiagnozowano u niego guza pnia mózgu czwartego stopnia. Guz jest w Polsce nieoperacyjny i nieuleczalny. Dzięki ludziom wielkiego serca, już wiemy, że chłopiec wyjedzie na operację i leczenie do Meksyku, którego koszt szacowany jest na milion złotych. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 360 ma w tym udział. DZIĘKUJEMY!

Więcej zdjęć na stronie szkoły /www.sp360.warszawa.pl

Zapraszamy do galerii - Razem dla Franka – Rodzinny Wieczór Andrzejkowy w SP nr 360
Opublikowano: czwartek 6 grudnia 2018 / Wprowadził: lwi 
Niecodzienny sposób świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 4 im. W. Broniewskiego w Warszawie
Uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Broniewskiego w Warszawie wraz z wychowawczynią Anetą Ryczkowską postanowili w nietypowy sposób uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nakręcili oni teledysk do piosenki „Dziewczyna z granatem” (tekst: Bożena Kraczkowska, muzyka: Bartosz Chajdecki), którego głównym przekazem było hasło „Nigdy więcej wojny!”. Praca ta została wysłana na Ogólnopolski Konkurs „Patriotyczny lib-dub”, organizowanym przez placówkę oświatową Kraina Muzyki – Karolina Szczerbakowska – Biniszewska. Głównym celem konkursu było rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Ogłaszając werdykt, organizatorzy przyznali uczniom Szkoły Podstawowej nr 4 w Warszawie nagrodę specjalną, pisząc w uzasadnieniu: „Za przekaz, lekcję historii, za ekspresję, scenografię, rekwizyty, teledysk na miarę OSKARA! Brawo! GRATULACJE”. Wychowawczyni uczniów, a zarazem koordynator projektu, podzieliła się spostrzeżeniem, iż efekt końcowy teledysku w dużej mierze jest zasługą rodziców uczniów, którzy z ochotą zaangażowali się w to przedsięwzięcie, jak również pani Katarzynie Dygas, która wspierała swoimi pomysłami.
Zapraszamy do obejrzenia teledysku: https://youtu.be/4oBUgYwQez4
Opublikowano: wtorek 20 listopada 2018 / Wprowadził: rtr 
Niepodległość 1918/2018 w Szkole Podstawowej Nr 4
9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczciliśmy100 rocznicę tego wydarzenia, kiedy po 123 latach Polska odzyskała wolność i powróciła na mapę Europy. Na początku apelu cała społeczność szkolna odśpiewała wspólnie Hymn Państwowy, który jest symbolem naszej Ojczyzny. W ten sposób oddaliśmy szacunek symbolom narodowym, a także Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Następnie uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów. Mieliśmy okazję do wysłuchania historycznego przemówienia w wykonaniu Bartosza Łukicza pod tytułem: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Uczniowie zaprezentowali liczne wiersze i pieśni patriotyczne, które ukazały widowni momenty trudne i tragiczne, ale uwypukliły też bohaterstwo i patriotyzm Polaków, którzy pomimo ciężkich czasów nie zaniechali walki o Ojczyznę. Całość montażu słowno-muzycznego została uświetniona pięknym śpiewem najmłodszych dzieci z klasy 0A.
Na zakończenie mieliśmy możliwość podziwiania uczniów z kasy 3A i 3B, którzy wykonali Marsz Radeckiego z użyciem instrumentów .Bardzo piękną lekcję historii i miłości do Ojczyzny pokazały dzieci z klasy 3A w teledysku, który bardzo wymownie ukazuje to, czym dla nas wszystkich jest patriotyzm.

Zapraszamy do galerii - Niepodległość 1918-2018
Opublikowano: wtorek 20 listopada 2018 / Wprowadził: rtr 
Dąb w SP Nr 382- dopiero posadzony a już z historią
Historia tego dębu zaczęła się ponad rok temu, kiedy to nad Polską przeszła ogromna niszczycielska nawałnica. Klasa nasza włączyła się w pomoc ludziom mieszkającym na zniszczonych terenach. Akcja "Przymuszewo po nawałnicy" była wtedy dla nas sprawą priorytetową. Pieniążki zbieraliśmy w szkole, jak i podczas Festiwalu Oświatowego. Przyłączyli się do nas uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz Władze Dzielnicy Ursus. Pokazaliśmy jak wiele można zrobić, choć niewiele się ma.

Czas mijał i leczył rany, również te naszej Przyrody.
Dziś na tamtych terenach przyroda odradza się i włącza do życia małe, zielone płuca Polski.

Nasi przyjaciele dali nam cząstkę siebie w postaci pięknego dębu, który wraz z panią dyrektor Agnieszką-Jasitczak Wolską uczniowie klasy 4g posadzili na szkolnym terenie. Tę ogromną radość dzieliły z nami klasa 1e oraz 3c.
Czy można sobie wyobrazić piękniejszą rzecz, by upamiętnić 100-lecie naszej Niepodległości?

"Nie złamie wolnych żadna klęska, nie strwoży śmiałych żaden trud"

Pamiętajcie, aby za ładnych kilka lat opowiedzieć swoim wnukom o tym, co tu się wydarzyło i pokazać kolejnym pokoleniom historyczny dąb.

organizatorzy- Uczniowie klasy 4g z panią od przyrody

Zapraszamy do galerii - Dąb w SP Nr 382- dopiero posadzony a już z historią
Opublikowano: wtorek 20 listopada 2018 / Wprowadził: rtr 
100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości poszło w Polskę
Od września uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 382 w Warszawie uczestniczyli w innowacyjnym, ogólnopolskim projekcie „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”, zainicjowanym przez nauczycieli geografii ze szkół różnego stopnia i z różnych miejsc naszego kraju.

Głównym celem akcji było upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie”.

Uczniowie stu szkołom w stu miejscowościach Polski przesłali pozdrowienia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, pokazując, że Polacy potrafią czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłania. Po

nadto miasta rozpropagowaliśmy, ponieważ kartki z pozdrowieniami zawierają krótką notkę informującą o nadawcy, a widokówka przedstawiała jego miejscowość. Nasze kartki już wysłane a mapa Polski powoli zapełnia się pozdrowieniami z nawet najdalszych zakątków naszego kraju. Ogromną radością jest dla całej naszej społeczności otrzymywanie, czytanie i przyczepianie kartek na mapie naszego pięknego kraju.

Z całego serca dziękuję wszystkim za udział, koordynator Monika Janowska - Szkoła Podstawowa Nr 382

Zapraszamy do galerii - 100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości poszło w Polskę
Opublikowano: piątek 9 listopada 2018 / Wprowadził: rtr 
Kolejne spotkanie Sieci współpracy dla logopedów
19. października w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 odbyło się szkolenie z zakresu Kart Oceny Logopedycznej Dziecka (KOLD), które poprowadziła dr Joanna Gruba – autorka testu. W szkoleniu wzięła udział 15-osobowa grupa logopedów z Dzielnicy Ursus działająca w ramach Sieci współpracy.
KOLD jest wystandaryzowanym narzędziem służącym do diagnozy dzieci od 1. miesiąca życia do ukończenia 9. roku życia. Możliwość wykorzystywania tego narzędzia niewątpliwie wpłynie korzystnie na jakość diagnostyki logopedycznej w placówkach oświatowych.
Szkolenie w całości sfinansował Urząd Dzielnicy Ursus.

dr Jakub Skrzek
neurologopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15
koordynator Sieci współpracy dla logopedów Dzielnicy Ursus

Zapraszamy do galerii - Kolejne spotkanie Sieci współpracy dla logopedów
Opublikowano: czwartek 25 października 2018 / Wprowadził: rtr 
Spotkanie Sieci współpracy dla logopedów
17. października w Przedszkolu nr 200 „Gąski Balbinki” miało miejsce pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Sieci współpracy dla logopedów Dzielnicy Ursus, inaugurujące cykl wizyt w placówkach oświatowych. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Małgorzata Kopp, która podziękowała wszystkim uczestnikom za zaangażowanie na rzecz rozwoju opieki logopedycznej w dzielnicy oraz zaprezentowała nowe gabinety terapeutyczne powstałe po rozbudowie placówki.
W imieniu zgromadzonych głos zabrał koordynator sieci i neurologopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 dr Jakub Skrzek, który podziękował za możliwość zorganizowania spotkania w Przedszkolu nr 200, zwracając uwagę na panującą w placówce atmosferę sprzyjającą zawodowemu doskonaleniu.
W części merytorycznej Dorota Leśniczuk, neurologopeda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 przedstawiła uczestnikom praktyczne wskazówki do przeprowadzania masażu twarzy – czynności wspomagającej terapię zaburzeń mowy u dzieci.
W spotkaniu uczestniczyli logopedzi i neurologopedzi: Małgorzata Niewińska, Dorota Leśniczuk i Jakub Skrzek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15, Anna Marszycka i Katarzyna Skrzyńska z Przedszkola nr 137, Monika Smolińska z Przedszkola nr 418, Adelina Konik z Przedszkola nr 194, Martyna Jaskulska z Przedszkola nr 439, Justyna Musińska z Przedszkola nr 200, Katarzyna Hermanowska ze Szkoły Podstawowej nr 11, Małgorzata Młodzianowska ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz Agnieszka Szczodra ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Tekst oraz zdjęcia: Jakub Skrzek

Zapraszamy do galerii - Spotkanie Sieci współpracy dla logopedów
Opublikowano: środa 24 października 2018 / Wprowadził: rtr 
Ślubowanie w Szkole Podstawowej Nr 4
Uroczystość Pasowania na Ucznia w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Władysława Broniewskiego.

12 października był dniem wyjątkowym, świeciło piękne słońce, temperatura była iście letnia. W taj pięknej scenerii nasi pierwszoklasiści składali ślubowanie być pilnymi i wzorowymi uczniami, należycie wypełniać obowiązki ucznia. Przyrzekali też pomagać słabszym i młodszym od siebie, wzbogacając te ważne słowa piosenkami i tańcem.

Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: panowie Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik – Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, pani Wanda Kopcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz przedstawiciel Rady Rodziców - pani Joanna Butkowska.

Część oficjalną rozpoczęły Panie dyrektor Ewa Gerełło i wicedyrektor Ewa Koszowska pasując dzieci z najmłodszego rocznika na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4.

Zaproszeni goście oraz pani Dyrektor Ewa Gerełło skierowali do uczniów i ich rodziców wiele ciepłych słów, życząc wielu sukcesów i wytrwałości oraz jak najlepszej współpracy wychowawcami.

Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie każdemu uczniowi klasy pierwszej pamiątkowego dyplomu pasowania oraz legitymacji szkolnej.

Zapraszamy do galerii - Ślubowanie w Szkole Podstawowej Nr 4
Opublikowano: poniedziałek 22 października 2018 / Wprowadził: rtr 
Festiwal Oświatowy dla Niepodległej
W sobotę, 22 września w Parku Hassów odbył się coroczny Festiwal Oświatowy. Motywem przewodnim wydarzenia było hasło: „Ursus dla Niepodległej”, które rozpoczął uroczysty pochód ulicami Ursusa. Uczniowie – przedstawiciele wszystkich ursuskich szkół nieśli 25-metrową flagę Polski. Na festynie czekały takie atrakcje, jak np. piknik historyczny z podobozem wojskowym, a w nim warsztaty patriotyczne, jazda na kucu oraz pokaz moździerzy.
Fot. Monika Janowska – SP 382

Zapraszamy do galerii: Festiwal Oświatowy dla Niepodległej
Opublikowano: poniedziałek 24 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Matematyka dla dzieci w Matplanecie Ursus
Już 4-ty rok w Domu Kultury Kolorowa działa Centrum Edukacji Matematycznej Matplaneta Ursus.

Blisko 200 dzieci z Ursusa i okolic w wieku 4-14 lat bierze udział w zajęciach na 10 różnych poziomach zaawansowania. Matplaneta, to miejsce rozwijających spotkań z matematyką, programowaniem i elektroniką. Dzieci w przyjaznej atmosferze mają możliwość zapoznania się z zagadnieniami, które wykraczają ponad szkolną podstawę programową. Celem zajęć jest wzbudzenie pasji do świata nauk ścisłych, rozwój myślenia logicznego i umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów matematycznych. Matplaneta korzysta z metodyki Math Circle, opracowanej przez Ellen i Roberta Kaplanów z Uniwersytetu Harvarda, której istotą jest radosne poznawanie bez narzuconych schematów oraz zaszczepienie w dzieciach nawyku logicznego myślenia. Bez presji czasu i konkurencji , każde dziecko ma szanse rozwinąć swoje umiejętności i pasję do matematyki.

Stawiane przed dziećmi wyzwania dostosowane są do wiedzy, o tym, jak w danym okresie życia działają ich mózgi, a zatem, co mogą przyswoić i w jakiej formie. Jak pisał Manfred Spitzer, niemiecki neurobiolog, we wczesnych latach życia umysł jest chłonny i otwarty. Zrozumienie podstawowych zasad rządzących światem możliwe jest dla uczniów, jeżeli pozwolimy im swobodnie działać, eksplorować rzeczywistość zgodnie z ich pasjami i zainteresowaniami. Co istotne, do poznania matematyki nie potrzeba specjalnych uzdolnień. Może zrobić to każdy, odpowiednio zmotywowany malec. Podstawą tego działania jest jednak wysoka wiara dziecka we własne umiejętności, która w Matplanecie kształtowana jest poprzez samodzielne dążyć do rozwiązania problemów.

Zajęcia Matplanety prowadzone są w małych grupach co pozwala na indywidualne podejście do każdego dziecka. Treści przekazywane są zawsze na realnym przykładzie. Prowadzący jest moderatorem. Nie daje gotowych rozwiązań, ale poprzez pytania naprowadza dzieci na tok myślowy. Zadania mają na celu rozbudzić w dzieciach logiczne myślenie. Analizowanie zagadnienia z grupą rówieśników, sprawia, że nieustannie trwa dyskusja, przeradzająca się w odkrywanie zasad matematycznych. Podczas zajęć każdy ma możliwość swobodnej wypowiedzi, zaprezentowania swojego spostrzeżenia. Każdy może znaleźć swój sposób na rozwiązanie zadania. Uczniowie Matplanety mają możliwość nieustannego doświadczania, próbowania. Wszelkie przykłady obrazowane są na prostych przedmiotach, którymi manipulują. Eksperymentowanie sprawia, że nauka jest przyjemna, ciekawa i efektywna. Dzięki takiemu podejściu do nauczania matematyki staje się ono doskonałym narzędziem do poznawania świata poprzez zabawę.

Zajęcia Matplanety uczą samodzielności. Pozwalają zrozumieć zasady matematyki od podstaw, pomagają w nauce szkolnej matematyki (i nie tylko) oraz uczą, że każdy problem i każde zadanie można rozwiązać.

Na zajęciach z programowania dzieci uczą się sprawnie porozumiewać z komputerem. Poznają najpopularniejsze obecnie języki programowania. Uczą się budować algorytmy, pokazujemy, czym są obiekty i jak wykonywać na nich operacje.

Na zajęcia w roku szkolnym 2018/19 oraz bezpłatne lekcje pokazowe można zapisać się na www.matplaneta.pl
Opublikowano: czwartek 20 września 2018 / Wprowadził: rtr 
I Młodzieżowe Mistrzostwa Warszawy w Pierwszej Pomocy „Wycie Syren”
W poniedziałek, 15 października 2018 terenie Miejskich Zakładów Autobusowych przy ul. Włościańskiej oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przy ul. Słowackiego odbędą się I Młodzieżowe Mistrzostwa Warszawy w Pierwszej Pomocy „Wycie Syren”.

Przed zespołami będzie do wykonania 10 zadań wymagających zarówno wiedzy z pierwszej pomocy przedmedycznej, pożarnictwa oraz sprawności fizycznej i odwagi do działania. Celem zawodów jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności warszawskiej młodzieży z zakresu podstawy programowej przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że udział ww. zawodach pozwoli wzbudzić w nich pozytywną rywalizację do dalszego pogłębiania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i nie tylko. Czekamy na zespoły 5 osobowe z warszawskich szkół, instytucji oraz organizacji związanych z ratownictwem.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 4 października na adres: mistrzostwa@anikar.pl, Kartę zgłoszeniową i regulamin zawodów znaleźć można na stronie FB Mistrzostw: facebook.com/WycieSyren .

Szczegóły w załączeniu - plik .pdf
Opublikowano: środa 19 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Koncert Orkiestry Koncertowej RZAWP w Szkole Podstawowej Nr 382
Dnia 13 września 2018 roku zawitała do naszej szkoły Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 382 oraz zaproszonych gości pragniemy bardzo serdecznie podziękować Orkiestrze za niezwykły koncert pt.:”Pod flagą biało-czerwoną” zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W koncercie ujęte zostały najważniejsze z pieśni i tańce narodowe – polonez, kujawiak, oberek, mazur.
Niepodległość wybrzmiała w muzyce - wybrzmiała dzięki solistom w osobie Pani Anny Grabowskiej- Nadwodnej, Pana Andrzeja Wiśniewskiego, Pana Jana Kierdelewicza, Pana Romana Koguta.
Koncert uświetnił występ baletu pod kierunkiem Pani Bernadetty Wojdat-Sujkowskiej.
Klimat patriotyczny budowali dyrygenci panowie: Grzegorz Mielimąka i major Marcin Ślązak. Reżyserowie dźwięku panowie: Paweł Czyżewski i Waldemar Hołowacz, zabezpieczenie techniczne przygotowała grupa pod kierownictwem pana Roberta Zapory. Nad reżyserią światła czuwał pan Jan Lasota. Koncert prowadził dla nas pan Tomasz Szuran.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do dyrektora Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pułkownika doktora Pawła Lewandowskiego.
Szanowni Państwo z wielkim wzruszeniem i radością wysłuchaliśmy przepięknego koncertu, który dostarczył nam głębokich przeżyć nie tylko muzycznych, ale i tych związanych z historią.
Razem mogliśmy świętować Odzyskanie Niepodległości, tak ważnej rocznicy w historii Polski i w życiu każdego z nas.
Jeszcze raz dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie w budowaniu ducha patriotycznego uczniów naszej szkoły - młodych Polaków. Życzymy Państwu samych sukcesów. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii - Koncert Orkiestry Koncertowej RZAWP w Szkole Podstawowej Nr 382
Opublikowano: poniedziałek 17 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 4
W dniu 3 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Swoją obecnością zaszczycili nas - pan Wiesław Krzemień - zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, a także pan Robert Zawistowski - przewodniczący Rady Rodziców i Rady Szkoły. Dyrektor Ewa Gerełło skierowała do dzieci i ich rodziców ciepłe słowa powitania, przedstawiła również swoich zastępców - Ewę Koszowską oraz Janusza Gutkowskiego, a także wychowawców klas. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów.

W tym roku naukę w naszej szkole zaczęły dzieci w 36 oddziałach (13 klas 0 - 3 oraz 23 klasy 4 - 8). Wszystkim uczniom życzymy niegasnącego zapału do pracy i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii - Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 4

Tekst i zdjęcia Ilona Bednarska
Opublikowano: wtorek 4 września 2018 / Wprowadził: rtr 
Ostatnie spotkanie w ramach Letniej Krainy Zabaw”
W sobotę, 25 sierpnia 2018 r. ostatni raz w czasie tych wakacji uczestniczyliśmy w „Letniej Krainie Zabaw”. Tym razem aura nie rozpieszczała chętnych do zabawy i rekreacji na świeżym powietrzu. Całe szczęście, że deszcz nie padał cały dzień i w godzinach popołudniowych na plac przy ul. Dzieci Warszawy 24 dotarło więcej mieszkańców.

Powodzeniem cieszyły się szczudła prezentowane przez animatorki z Fundacji Rodzinnej, kącik malucha pod namiotem i oczywiście dmuchańce rozłożone pomimo porannego deszczu. Dzieci bawiły się bardzo dobrze, z chęcią uczestniczyły w nowych zabawach i próbowały swych sił na dmuchańcach.

Wodociągi Warszawskie tym razem świeżą wodę pitną dostarczyły mniejszym beczkowozem. Pomimo tego, że upału nie było, woda cieszyła się powodzeniem.

Pod koniec dnia, jak za każdym razem tego lata, dzieci nie można było oderwać od zabawy i z żalem dowiadywały się, że na kolejną Krainę Dmuchawców przyjdzie poczekać do następnych wakacji.

Zapraszamy do galerii - Ostatnie spotkanie w ramach Letniej Krainy Zabaw”
Opublikowano: poniedziałek 27 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
I Konkurs Ortograficzny Domu Samopomocy „Słoneczny Dom”
W poniedziałek, 13sierpnia w Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” odbył się I Konkurs Ortograficzny. Był on zorganizowany z myślą o stworzeniu tematycznego, cyklicznego wydarzenia, w którym mogliby wziąć udział uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Warszawy i okolic.

Celem konkursu było promowanie języka polskiego oraz jego poprawności i kultury a także integracja osób uczęszczających do Środowiskowych Domów Samopomocy. Liczba uczestników była ograniczona, z każdego Domu mogło wziąć udział dwóch przedstawicieli – do Konkursu stanęło 24 uczestników, z 12 różnych ośrodków. Poza tym dopisali nam goście, w postaci osób towarzyszących, które dzielnie wspierały swoich reprezentantów. Po zapoznaniu się z regulaminem uczestnicy konkursu przystąpili do pisania dyktanda pt. ,,Grzybobranie’’, za którego poprawność językową odpowiadała polonistka. Po zakończeniu części konkursowej, uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez domowników ,,Słonecznego Domu’’ w postaci słodkości, owoców i zimnych lemoniad.

Dodatkową atrakcją były lody, które doskonale sprawdziły się, by ugasić emocje w upalny, konkursowy dzień. Imiona zwycięzców konkursu poznamy pod koniec września podczas ,,Jesieni na Prawniczej’’. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co umacnia nas w przekonaniu, że będzie to wydarzenie cykliczne. Środowiskowy Dom Samopomocy „Słoneczny Dom” (typ A) realizuje działania zapobiegawcze w zakresie ochrony zdrowia psychicznego osób przewlekle chorujących psychicznie. Funkcjonuje jako ośrodek wsparcia dziennego w strukturze organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.
Opublikowano: piątek 17 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
"Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne” w przedszkolu „Delfinki”
"Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne” w przedszkolu „Delfinki” 2 maja w radiowej Jedynce, przy okazji Święta Narodowego, dyskutowano o wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży. Padło m.in. pytanie – jak wcześnie zaczynać takie wychowanie? Odpowiedź była bardzo krótka: „Jak najwcześniej.”
Jest w Ursusie takie przedszkole, które realizuje program wychowania patriotycznego i jest to być może jedyne przedszkole w Warszawie, które realizuje je w tak bogatej ofercie. To Sportowo-Artystyczne Przedszkole „Delfinki” z siedzibą przy ul. Orląt Lwowskich 1. Dyrektor przedszkola, pani Monika Narożniak włączyła do programu najstarszej grupy przedszkolaków comiesięczne warsztaty prowadzone przez doświadczonego nauczyciela, licencjonowanego przewodnika po Warszawie i historyka w jednej osobie.
Raz w miesiącu przedszkolaki wyjeżdżały do wybranego miejsca związanego tematycznie z bieżącym programem nauczania i... kalendarzem. Dla niektórych dzieci była to okazja do pierwszej w życiu podróży tramwajem, a dla większości pierwsza wizyta w ciekawych miejscach.

Jaki był szczegółowy program?

Wrzesień – Baśnie i legendy Warszawy – spacer po Starówce; październik – Barwy jesieni w Łazienkach Królewskich – m.in. zwiedzanie Pałacu na Wyspie; listopad – Poznajemy Fryderyka Chopina – zwiedzanie Muzeum Chopina i bazyliki Św. Krzyża; grudzień – Skarby polskiej ziemi – wizyta w Muzeum Geologicznym; styczeń – Przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi – wizyta w Centrum Olimpijskim;luty – Odwiedzamy Polskie Radio – m.in. nagranie do audycji „Radio Dzieciom” (emisja 10.05.2018); marzec – Wielkanocny koszyk dla potrzebujących – wizyta w niezwykłym Pensjonacie św. Łazarza przy ul. Traktorzystów; kwiecień – Kwitnące ogrody króla Jana – wizyta w Wilanowie; maj – Warszawa leży nad Wisłą – rejs statkiem.
Warsztaty przebiegały bardzo bezpiecznie dzięki wychowawczyniom Jolancie Ostrowskiej i Monice Domańskiej, które zawsze dbały o to, by dzieci nie były głodne ani spragnione.
Warsztaty mają być kontynuowane od września. „Delfinki” zapraszają do współpracy inne przedszkola.

AS

Zapraszamy do galerii: Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne
Opublikowano: poniedziałek 13 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
Kolejne trzecie spotkanie z „Letnia Kraina Zabaw”
W sobotę, 4 sierpnia 2018 r. po raz trzeci na placu przy ul. Dzieci Warszawy 24 uczestniczyliśmy w „Letniej Krainie zabaw”. Pełnię lata udowodniła słoneczna i upalna pogoda. Nic zatem dziwnego, iż niesłabnącą popularnością cieszyła się świeża chłodna woda dostarczona specjalnym beczkowozem przez Wodociągi Warszawskie. Trzeba przyznać, że był to bardzo dobry pomysł, dzięki któremu młodzi i starsi mieszkańcy mogli dłużej korzystać z gier i zabaw.

Oferta była równie bogata jak poprzednio, ale tym razem szczególną popularnością wśród dzieci cieszyły się zabawy pod zadaszeniem – układanie budowli z dużych drewnianych klocków, malowanie plansz, zabawa w małym domku. Rodzice i opiekunowie również chronili się w cieniu i dzięki temu byli blisko swych bawiących się pociech.

Impreza ponownie była bardzo udana, pod wieczór temperatura nieco zelżała, co stało się zachętą do kolejnych zabaw i znowu dzieci miały ochotę bawić się dłużej.

Zapraszamy na ostatnie spotkanie w tym roku, w sobotę, 25 sierpnia. Początek – godz. 11.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do galerii: Trzecie spotkanie z „Letnia Kraina Zabaw”
Opublikowano: poniedziałek 6 sierpnia 2018 / Wprowadził: rtr 
Drugie spotkanie w Letniej Krainie Zabaw
W sobotę, 21 lipca 2018 r. odbyła się druga impreza z wakacyjnego cyklu „Letnia Kraina Zabaw”. Tym razem plac wypełniony dmuchańcami i urządzeniami rekreacyjnymi odwiedziło znacznie więcej mieszkańców. Letnią krainę zabaw odwiedziły rodziny z dziećmi. W zabawie często uczestniczyły trzy pokolenia: dziadkowie, rodzice i pociechy.

Każde dziecko, w zależności od wieku, umiejętności i chęci, mogło cieszyć się aktywną zabawą. Dzieci próbowały swych sił na rodeo w „poskromieniu byka”, skakały na bungee (bandżi), wspinały się po ściance, odwiedzały „dżunglę”, gdzie mogły zdobyć górę i zjechać ze zbocza. A wszystko pod czujnym okiem instruktorów, obsługi urządzeń i animatorów.

Dorośli dopingowali swe pociechy, a przy okazji rozmawiali ze sobą i poznawali się. Letnia kraina zabaw jest nie tylko zabawą i radością dla dzieci, ale spełnia również funkcję integrującą mieszkańców dynamicznie rozwijającej się Dzielnicy. Impreza była bardzo udana, dzieci bawiły się do wieczora i nie chciały rozstać się z dmuchańcami.

Kolejne spotkanie planowane jest na 4 sierpnia. Start o godz. 11.00. Zapraszamy.
Opublikowano: poniedziałek 23 lipca 2018 / Wprowadził: rtr 

 
© Copyright 2004-2019, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!