W sierpniu 2012 roku Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy obradował na pięciu posiedzeniach, podejmując szereg ważnych dla Dzielnicy uchwał i ustaleń. Poniżej prezentujemy Państwu wybrane z nich. W wyniku prac nad budżetem na kolejne lata, Zarząd Dzielnicy, na mocy uchwały, dokonał zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy, na lata 2012-2033 oraz trzykrotnie w załączniku dzielnicowym do budżetu m.st. Warszawy na 2012 rok, przyjął również projekt załącznika dzielnicowego do projektu budżetu m.st. Warszawy na 2013 rok oraz prognozy budżetowej na lata 2014 – 2015.
Przekazał pod obrady Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, dwa projekty uchwał w sprawie dokonania zmian w załączniku dzielnicowym do budżetu m.st. Warszawy na 2012 rok oraz propozycję założeń do projektu załącznika dzielnicowego do budżetu m.st. Warszawy na 2013 r., przygotowanych zgodnie z ogólnymi założeniami do projektu budżetu m.st. Warszawy na rok 2013. Zatwierdził także sprawozdanie zbiorcze z wykonania planu przychodów i wydatków Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, za 2011 r. oraz zestawienie zbiorcze planowanych przez tę jednostkę przychodów i wydatków, na 2012 rok.
Na sierpniowych posiedzeniach Zarządu dużo czasu poświęcono sprawom lokalowym, z uwagi na pożar w budynku, położonego przy ul. Regulskiej 39, będącego
w zasobach m.st. Warszawy, Zarząd Dzielnicy, mając na uwadze sytuację krytyczną i wyjątkową oraz kierując się oceną przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, zawartą w protokole z dnia 04.08.2012 roku stwierdzającą, że stan budynku po pożarze zagraża bezpieczeństwu życia lub zdrowia ludzi, postanowił:
- przedłożyć propozycję lokali zamiennych części rodzin zamieszkałych dotychczas w budynku przy ul. Regulskiej 39, podejmując w tej kwestii cztery uchwał w sprawie zakwalifikowania i umieszczenia na liście osób oczekujących na lokal komunalny – zamienny, z jednoczesnym skierowaniem do zawarcia umów najmu lokali i dwie uchwały w sprawie wydzielenia z zasobu mieszkaniowego lokali z jednoczesnym skierowaniem do zawarcia umowy najmu ww. lokalu na czas określony oraz jedną uchwałę w sprawie skierowania do zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego, na czas nieoznaczony.
- z powodu braku wystarczającej liczby lokali, które mogą spełniać kryteria lokali zamiennych, podjęto między innymi współpracę z Biurem Polityki Lokalowej, mającą na celu pozyskanie, z zasobu m.st. Warszawy brakujących lokali. Zarząd zaproponował wszystkim rodzinom poszkodowanym w pożarze lokale zamienne lub lokale na czas przejściowy. Część osób poszkodowanych odmówiła ich przyjęcia, pomimo dwóch lub trzech wskazań.
Zarząd Dzielnicy powołał także Zespół ds. oceny strat w lokalach mieszkalnych, powstałych po pożarze w/w budynku, w składzie:
- Przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej, wskazany przez Dyrektora Jednostki,
- Przedstawiciel Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wskazany przez Dyrektora Jednostki,
- Przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Ursus – Pracownik Wydziału Zasobów Lokalowych.
Ponadto, zgodnie ze wskazaniami Komisji Mieszkaniowej Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, dwie rodziny skierowano do zawarcia umowy najmu na lokal socjalny, jedną osobę umieszczono na liście osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu zamiennego, wydzielono z mieszkaniowego zasobu lokal z przeznaczeniem na lokal socjalny wraz z umieszczeniem w nim, na czas oznaczony rodziny wieloosobowej. Jednej osobie odmówiono zakwalifikowania i umieszczenia na liście osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu zamiennego z zasobów m.st. Warszawy, z uwagi na brak możliwości zastosowania art. 32 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 05.31.266 z późn. zm.).
Zarząd Dzielnicy, wyraził również zgodę na wpisanie jednej osoby do rejestru osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego, w związku z prawomocnym wyrokiem sądu, orzekającym opuszczenie przez w/w osobę obecnie zajmowanego lokalu.
W związku z negatywną opinią Wydziału Zasobów Lokalowych, nie wyrażono zgody trzem osobom na bezpłatne używanie części lokali, pozostających w zasobie m.st. Warszawy.
Wiele uwagi podczas swoich posiedzeń Zarząd poświęcił zagadnieniom związanym z kulturą w naszej Dzielnicy. Między innymi Zarząd Dzielnicy, przyjął do wiadomości sprawozdanie merytoryczne z działalności programowej za pierwsze półrocze 2012 r., Ośrodka Kultury „Arsus” oraz podległych mu komórek organizacyjnych.
Zarząd Dzielnicy, w kwestii gospodarowania nieruchomościami podjął decyzję o wyrażeniu zgody na udzielenie 50 % bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele mieszkaniowe.
Wyrażono także zgodę na usuniecie czterech drzew z nieruchomości stanowiących własność m.st. Warszawy, położonych na ul. Kazimierza Odnowiciela, Cierlickiej, Andrzeja Szomańskiego i ul. II Armii Wojska Polskiego, z uwagi na zły stan zdrowotny drzew zagrażający bezpieczeństwu ludzi i mienia. Podjęto również decyzję o ogłoszeniu konkursu na użyczenie lokalu nr 2, położonego w budynku przy ul. Walerego Sławka 2, zgodnie z zasadą konkurencyjności stosowaną w ustawie, z dnia 29 stycznia 2004 r., Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz.759).
Zarząd Dzielnicy, już po raz czwarty wystąpił do władz stolicy przekazując pod obrady Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, projekt uchwały w sprawie przeniesienia bazy Rejonu 6, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o. o. w Warszawie, położonego przy ul. Sosnkowskiego 4, poza teren zabudowy mieszkaniowej, mając na uwadze zabezpieczenie interesów mieszkańców domów wielorodzinnych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ww. bazy.
|