Aktualności
Awaria przy ul. Zagłoby
13 lipca 2017 czwartek
grafika

Intensywne opady deszczu spowodowały zapadnięcie się jezdni na ul. Zagłoby w rejonie budynku nr 33. W związku z tym droga zostanie zamknięta do 19 lipca br.

Wjazd na ul. Zagłoby będzie możliwy od ul. Keniga lub od Orląt Lwowskich.

Prace prowadzi podwykonawca Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Dzielnica Ursus dołączyła do programu Klubu ONICO Warszawa „Cała dzielnica kibicuje”.
7 lipca 2017 piątek
grafika

Uczniowski Klub Sportowy Iskra, jako reprezentant dzielnicy dołączył do programu Klubu ONICO Warszawa „Cała dzielnica kibicuje”. Zespół ONICO, dawniej AZS Politechnika Warszawska, zaprosił do współpracy lokalny klub i dzielnicę w sezonie 2017/2018. Umowa została podpisana 5 lipca br. w obecności burmistrz Urszuli Kierzkowskiej.

W ramach podjętej współpracy między klubami w nadchodzącym sezonie sportowym odbędą się wspólne treningi, szkolenia, a dzielnica stanie się patronem meczu ONICO Warszawa - Asseco Resovia Rzeszów, na który zawodników pierwszej drużyny wyprowadzą młodzi siatkarze UKS Iskry Warszawa. W ten sposób wezmą udział w wyjątkowym wydarzeniu sportowym, w którym zmierzą się jedne z najlepszych klubów w Polsce. Trenerem ONICO Warszawa jest Stéphane Antiga, były trener reprezentacji Polski, obecnie trener siatkarskiej reprezentacji Kanady, w drużynie gra wielu zawodników reprezentacji narodowej w piłce siatkowej. Menagerem projektu jest Marcin Nowak, wybitny reprezentant Polski w siatkówce.

– Piłka siatkowa to popularna dyscyplina w dzielnicy Ursus. Lokalny klub UKS „Iskra” szkoli blisko 200 adeptów w różnych kategoriach wiekowych. Współpraca z klubem ONICO Warszawa, występującym w siatkarskiej Plus Lidze z pewnością stworzy możliwości rozwoju dla naszych młodych siatkarzy, a także będzie zachęcać dzieci i młodzież z terenu dzielnicy do uprawiania sportu.
- Urszula Kierzkowska burmistrz dzielnicy Ursus

– Program „Gmina, dzielnica, miasto” rośnie w siłę. Dołączyła do niego kolejna warszawska dzielnica, której zależy na sportowym rozwoju mieszkańców – oznajmił Marcin Nowak, wybitny reprezentant Polski w siatkówce, a obecnie manager projektu. – Zaangażowanie ze strony lokalnej społeczności jest bardzo istotne w budowaniu każdego klubu sportowego. Marka klubu ma być zaś elementem spajającym region na poziomie społecznym, eventowym, szkoleniowym, a także biznesowym – stwierdził.

Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ś.p. Julianowi Kulskiemu.
5 lipca 2017 środa
grafika

We wtorek, 4 lipca przed budynkiem dawnego Ratusza Miejskiego w Warszawie, odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ś.p. Julianowi Kulskiemu.

Julian Kulski był urzędnikiem państwowym i działaczem społecznym, żołnierzem legionów Józefa Piłsudskiego oraz uczestnikiem wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, gdzie za swoją bohaterską postawę został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Będąc prezydentem Warszawy z ramienia Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu na Uchodźstwie, w czasach dramatycznej okupacji hitlerowskiej, dał się poznać jako patriota i konspirator, który przez pięć lat ukrywał swoją bohaterską walkę, na rzecz Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych dr Piotr Wilczek, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Krzysztof Czubaszek, zastępca burmistrza Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Krzysztof Skolimowski oraz przedstawiciel ministra kultury i dziedzictwa narodowego dyr. departamentu dziedzictwa kulturowego dr Piotr Szpakowski i prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A. Sławomir Sikora.

Na zakończenie uroczystości, w uznaniu zasług, z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył Julianowi Kulskiemu, synowi ś.p. Juliana Kulskiego akt mianowania na stopień majora.

Miasto szuka operatora Centrum Kreatywności Targowa
5 lipca 2017 środa
grafika

Trwa postępowanie na wybór operatora Centrum Kreatywności Targowa. Projekt będzie realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a nowy gospodarz, na zasadzie umowy koncesji, poprowadzi Centrum przez maksymalnie 15 lat.

Przyszły operator (partner prywatny lub konsorcjum podmiotów) będzie miał do dyspozycji powierzchnię ponad 3 tys. m² w pięknej, zrewitalizowanej kamienicy, która znajduje się w samym centrum warszawskiej Pragi – w pobliżu stacji metra Dworzec Wileński, Muzeum Warszawskiej Pragi i Bazaru Różyckiego. Zadaniem operatora będzie utrzymanie i zarządzanie Centrum.

Centrum Kreatywności pełni rolę inkubatora przedsiębiorczości dedykowanego kreatywnym startupom. Początkujący przedsiębiorcy sektora kreatywnego mogą tutaj wynająć sale na pracownie po preferencyjnych stawkach czynszu, a także liczyć na wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń czy doradztwa.

Zadaniem Centrum jest również ścisła współpraca z instytucjami otoczenia biznesu i przedstawicielami środowisk kreatywnych, a co za tym idzie wsparcie kreatywnych i innowacyjnych projektów oraz przedsiębiorstw działających w tym sektorze.

Nowy gospodarz musi wykazać się między innymi doświadczeniem w zarządzaniu nieruchomościami z powierzchnią biurową i konferencyjną oraz doświadczeniem w realizacji projektów mających na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości. Oferty można składać do 13 lipca do godz. 12:00 w siedzibie Zarządu Mienia m.st. Warszawy (ul. Jana Kazimierza 62). Kolejnym etapem postępowania będą negocjacje z potencjalnymi partnerami. Miasto zaprosi maksymalnie 5 oferentów z największą liczbą punktów, przyznanych przez komisję.

Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 to zespół 3 budynków: frontowy, południowy i północny, które tworzą układ w kształcie litery „C”. Łączy je okazały przeszklony 360-metrowy dziedziniec z powierzchnią wystawienniczą. W obiekcie znajduje się kompleks sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 211 m² oraz 33 nowoczesne pomieszczenia biurowe o powierzchni od 17 m² do 34 m². Już dziś pracujący w Centrum przedsiębiorcy, wynajmują 24 pracownie.

Szczegółowe informacje o postępowaniu wraz z wymaganymi dokumentami dostępne są pod linkiem: www.zmw.waw.pl/przetargi.html . Dodatkowe informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 22 836 81 03.

Centrum Kreatywności zostało utworzone przez m.st. Warszawa w ramach realizacji projektu unijnego pn. „Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Kreatywności Targowa”, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 w ramach Priorytetu I – Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu”, Działanie 1.3 „Kompleksowe wykorzystanie terenów pod działalność gospodarczą”.

fot. E. Lach

Konkurs S3KTOR 2016
5 lipca 2017 środa
grafika

Od 30 czerwca do 21 lipca można głosować na najlepsze inicjatywy pozarządowe ubiegłego roku. Kampanie społeczne, projekty artystyczne, pikniki rodzinne, wydarzenia kulturalne i sportowe – te wszystkie działania realizowane są na co dzień przez organizacje pozarządowe. Aż 42 ubiegłoroczne inicjatywy zostały rekomendowane do nagrody głównej w konkursie S3KTOR 2016.

Konkurs S3KTOR, organizowany przez Urząd m.st. Warszawy to okazja do pokazania i wypromowania najlepszych inicjatyw podjętych przez organizacje pozarządowe. Przedsięwzięcie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród organizacji – do tej pory w sześciu edycjach konkursu wzięło udział blisko 800 inicjatyw. W obecnej, siódmej edycji konkursu wprowadzono trzy nowe kategorie podstawowe, w których można zgłaszać inicjatywy. Są to: „Aktywizujący”, „Nowatorski” oraz „Programowy”. Dzięki nim w konkursie może wziąć udział praktycznie każda organizacja działająca na rzecz mieszkańców miasta.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 64 inicjatywy, z czego 42 otrzymały rekomendację. Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii: „Aktywizujący”. W kolejnym etapie inicjatywy zostaną nominowane przez zespoły robocze powołane przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. W ich skład wchodzą na zasadzie równej reprezentacji przedstawiciele Komisji Dialogu Społecznego, które działają przy Biurach Urzędu m.st. Warszawy oraz przedstawiciele biur. Umożliwia to efektywną współpracę osób ze środowiska pozarządowego z urzędnikami.

Spośród 9 inicjatyw, które zostaną nominowane przez zespoły robocze, Kapituła Konkursu S3KTOR 2016 wybierze zwycięzców każdej z trzech kategorii. Laureata nagrody Za Całokształt Grand S3KTOR wybierze Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł. Równocześnie od 30 czerwca do 21 lipca trwa głosowanie mieszkańców. Każda osoba może oddać swój głos na jedną z rekomendowanych inicjatyw na pośrednictwem formularza na stronie urzędu: http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor2016/

Organizacja, która zbierze najwięcej głosów otrzyma Nagrodę Mieszkańców.

Natomiast na stronie: http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-s3ktors3ktor-2016/lista-rekomendowanych-inicjatyw można zapoznać się z opisami wszystkich rekomendowanych inicjatyw. Głosowanie trwa tylko do 21 lipca!

12 mln zł przyznane na budowę Centrum Lokalne w Ursusie
3 lipca 2017 poniedziałek
grafika

Przyspiesza realizacja koncepcji Centrum Lokalnego „Niedźwiadek”. Ursus jest w czołówce dzielnic, które są najbardziej zaawansowane w przygotowaniu do rozpoczęcia inwestycji w pełnym zakresie. Dzięki temu dzielnica otrzymała z budżetu m.st. Warszawy 12 mln zł na realizację całego zadania w latach 2017 – 2019.

Projekt CL zakłada zamiany architektoniczne na obszarze prawie 9 ha. Osiedla Niedźwiadek. Mają one na celu zwiększenie funkcjonalności powierzchni, na której toczy się codzienna aktywność mieszkańców. Przestrzeń ma stać się bardziej przyjazna, estetyczna i wygodna. Stanie się tak za sprawą wprowadzenia rozwiązań, które zaproponowali sami mieszkańcy. W 2016 roku wspólnie z urzędnikami i architektami ze Stowarzyszenia Architektów Polskich wypracowali koncepcję CL „Niedźwiadek”, w której określono kierunki zmian. W tym roku, dzięki otrzymanym środkom, dzielnica zleci wykonanie szczegółowego projektu architektonicznego i kosztorysu inwestycji, w latach 2018 - 2019 obszar zostanie zmodernizowany.

Warto przypomnieć, że Ursus został wybrany do realizacji pilotażowego programu Warszawskich Centów Lokalnych, jako jedna z 10 lokalizacji, spośród 500 nadesłanych propozycji. Zmiany mają zostać wprowadzone na terenie Parku Hassów, pływalni „Albatros”, targowiska „Centrum Handlowego – Spółka Kupców Ursus” oraz placu zabaw „Hasanka”. W 2017 dzielnica planuje wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej przedsięwzięcia, w 2018 rozpocznie realizację I etapu inwestycji o wartości ponad 6 mln zł. Zaplanowano wówczas wyniesienie do poziomu chodników ulicy Wojciechowskiego, na odcinku od skweru z pomnikiem Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego do placu zabaw „Hasanka”, otwarcie Parku Hassów na powstały plac, wyposażenie go w elementy małej architektury i nowe nasadzenia zieleni. W tym miejscu zostanie utworzona strefa ruchu „30”. Z terenu wokół pawilonów zostanie przeniesiony parking w okolice torów PKP, gdzie powstanie 60 miejsc postojowych dla samochodów. Nowe miejsca parkingowe koncepcja przewiduje także wzdłuż ulicy Orląt Lwowskich. W tym etapie prac dzielnica zmodernizuje także teren przy pawilonach, poprzez wybudowanie nowej posadzki, wyremontowanie wewnętrznego dziedzińca, a także ustawienie nowego wyposażenia terenu, jak ławki, kosze i inne elementy małej architektury.

II etap prac utworzenia CL „Niedźwiadek” realizowany w 2019 roku pochłonie ponad 5,5 mln zł. Nowy wygląd zyska wówczas plac zabaw „Hasanka”. Prace zakładają wymianę nawierzchni bezpiecznej, zmodernizowanie fontanny, pergoli i boiska dla najmłodszych, a także budowę kawiarenki. Duże zmiany przejdzie także Park Hassów, w którym powstanie ścieżka botaniczna, siłownia plenerowa, zaplecze przy scenie, która przejdzie gruntowny remont, podobnie jak parkowe alejki. W drugim etapie realizacji inwestycji dzielnica wzbogaci się o teren, jakiego jeszcze w Ursusie nie ma. Na działce wzdłuż torów powstanie „strefa sportów” dedykowana młodzieży. Powstaną tam boiska, skatepark i ścieżka rowerowa. O szczegółach zadecydują sami zainteresowani. Młodzieżowa Rada Dzielnicy Ursus przeprowadzi w październiku br. ankietę, na podstawie której dzielnica wybierze szczegółowe elementy i rozwiązania oczekiwane przez młodych mieszkańców dzielnicy w „strefie sportów”.

Spotkanie z oświatą
28 czerwca 2017 środa
grafika

W środę, 28 czerwca w Urzędzie Dzielnicy Ursus odbyło się spotkanie zastępców burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesława Krzemienia i Kazimierza Sternika z dyrektorami placówek oświatowych znajdujących się na terenie Dzielnicy. W trakcie spotkania podsumowano rok szkolny 2016/2017 oraz omówiono plany na nowy rok szkolny w związku z reformą szkolnictwa, która wchodzi w życie 1 września br.

- W mijającym roku szkolnym odnotowaliśmy dobre wyniki dydaktyczne naszych uczniów. Wymownym przykładem są wyniki egzaminów gimnazjalnych, gdzie w tym roku uczniowie z Ursusa zdali najlepiej w Warszawie sprawdzian z języka niemieckiego w trybie rozszerzonym. Chciałbym Państwu podziękować za pomoc w utworzeniu oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. To rozwiązanie spowodowało, że wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym znalazły miejsce w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w Ursusie – powiedział w trakcie spotkania zastępca burmistrza Wiesław Krzemień.

W trakcie spotkania pożegnano Zdzisława Woźnego, dotychczasowego dyrektora LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego, który odchodzi na emeryturę.

Zapraszamy do galerii: Spotkanie z oświatą


  bieżące aktualności     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2017, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!