Aktualności
Kolor na pumptruck
18 października 2019 piątek
grafika

W najbliższą niedzielę 20 października na terenie pumptrucka przy ul. J Chmiela odbędzie się wydarzenie „Kolor na pumptruck”. Celem akcji jest budowanie świadomości u dzieci na temat tego, jak ważne jest pielęgnowanie wspólnej przestrzeni.

Specjalny tor do jazdy jednośladami zyska nowy kolorowy wygląd. Uczestnicy wydarzenia razem namalują mural na całej powierzchni pumptrucka. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z malowania odzieży. Dzieci poznają różne techniki i użyją specjalnych narzędzi artystycznych. Tematem przewodnim spotkania będą konsekwencje prawne wynikające z niszczenia obiektów poprzez wykonywanie ściennych grafik w miejscach, które do tego nie służą. Dla najmłodszych uczestników zaplanowany jest Kids corner, gdzie będzie można malować farbami na folii stretch oraz tworzyć przestrzenne litery.

Program:
11:00 – Początek wydarzenia; malowanie muralu
12:30 – Kids corner
14:00 – strefa designu
Zabawa zakończy się o godzinie 17:00.

Nad przebiegiem twórczych działań będą czuwali artyści sztuki Street Art’u, a oprawą muzyczną wydarzenia zajmie się Dj Spike.

Wspólnie zróbmy coś kreatywnego!

Zapraszają Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Jesienne zajęcia na Miasteczku Ruchu Drogowego w Ursusie
15 października 2019 wtorek
grafika

Kierownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Ursusie we współpracy z Delegaturą BBiZK we Włochach oraz Komendą Stołeczną Policji zorganizował Dzień Otwarty na Miasteczku Ruchu Drogowego.

Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ursus oraz w Dzielnicy Włochy, Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i zapraszają w sobotę 19 października w godzinach 9.30-13.30 na dzień otwarty „Miasteczka ruchu drogowego” organizowany na terenie Szkoły Podstawowej Nr 14 przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 10.
Zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Policji obejmować będą:
- doskonalenie jazdy na rowerze, - instruktaż i zasady poruszania się po drogach publicznych dla kierujących rowerami, - złożenie egzaminu uprawniającego do otrzymania karty rowerowej (dotyczy uczniów szkół podstawowych, którzy ukończyli 10 lat).
Przypominamy o zabraniu legitymacji szkolnej.

Bezpłatny transport na wybory dla osób z niepełnosprawnościami
7 października 2019 poniedziałek
grafika

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z bezpłatnego transportu na wybory parlamentarne. W celu zamówienia transportu prosimy o kontakt pod numerem telefonu (22) 298-59-00 lub 720-915-300, a także e-mail: bus@specjaltrans.pl

Dopełnij formalności przed wyborami
4 października 2019 piątek
grafika

W sobotę, 5 października, w godz. 9.00-13.00 warszawiacy mogą przyjść do urzędów dzielnicowych w sprawach związanych z głosowaniem. Dodatkowo w dniach 7-9 października, urzędy będą otwarte dłużej, w godz. 8.00-18.00.

- Zależy nam na tym, żeby każdy z naszych mieszkańców mógł oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 13 października br. W związku z tym dajemy warszawiakom dodatkową możliwość dopełnienia formalności w sprawie wyborów parlamentarnych. Mieszkańcy będą mogli bez przeszkód zagłosować niezależnie od miejsca pobytu w dniu wyborów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Ułatwienia dla mieszkańców
Dokładamy wszelkich starań, żeby obsługa mieszkańców w Warszawie przebiegała sprawnie i szybko. Dlatego m.in. w okresie przedwyborczym zwiększamy liczbę pracowników, którzy zajmują się sprawami związanymi z wyborami. Zachęcamy też warszawiaków i warszawianki do korzystania z ePUAP przy załatwianiu spraw urzędowych, nie tylko tych związanych z wyborami. Niezbędne dokumenty możemy też złożyć elektronicznie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jednocześnie przypominamy, że mieszkańcy naszego miasta mają możliwość umówienia się z wyprzedzeniem na wizytę w urzędzie na dzień i godzinę, które im najbardziej odpowiadają. Do tego służy portal rezerwacje.um.warszawa.pl. Tam też można sprawdzić aktualną kolejkę do poszczególnych stanowisk.

Ważne terminy:
· do 4 października osoby po 75 roku życia oraz osoby niepełnosprawne mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika,
· do 4 października – można złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców. Rejestr sporządzany jest na podstawie adresu stałego zameldowania,
· do 8 października – w urzędzie gminy lub dzielnicy na terenie, w której mieszkańcy chcą głosować – można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców (tylko na te wybory). To ważne dla osób, które podczas wyborów będą w podróży lub nie mają stałego meldunku,
· do 11 października osoby, które nie zdążą dopisać się do spisu lub wybierają się np. w podróż zagraniczną i nie są pewni gdzie będą znajdować się w dniu głosowania, mogą pobrać z urzędu dzielnicy lub urzędu gminy, na terenie, której mieszkają zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju lub za granicą.

Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie dzielnicy. Każdy wyborca może sprawdzić czy został ujęty w spisie wyborców między 23 września, a 8 października 2019 r. Wyszukiwarka miejsc, w których będziemy głosować (obwodowe komisje wyborcze), a także inne informacje ważne dla wyborców znajdziemy na stronie www.wybory.um.warszawa.pl.

Młodzi głosują w Warszawie
Warszawa aktywizuje młodzież do udziału w wyborach. Akcja „Młodzi głosują w Warszawie” przypomina młodym wyborcom, że każdy głos jest cenny, wpływa na wspólną przyszłość i codzienne życie. W ramach kampanii powstała platforma internetowa mojepierwszewybory.pl z grą edukacyjną oraz wskazówkami, jak wziąć udział w wyborach i oddać prawidłowy głos.

W broszurze w przystępny sposób opisane jest, czym zajmuje się Sejm i Senat, co robią posłanka i poseł, senatorka i senator oraz dlaczego warto iść na wybory. W ramach projektu uczniowie zorganizują pozaszkolne kampanie profrekwencyjne, w szkołach odbędą się organizowane przez uczniów symulacje wyborów, a nauczyciele przeprowadzą specjalne lekcje na podstawie materiałów opracowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.wybory.um.warszawa.pl gdzie znajduje się kompendium wiedzy nt. wyborów.

Znamy wyniki głosowania budżetu obywatelskiego na 2020 rok
3 października 2019 czwartek
grafika

Gala ogłoszenia wyników głosowania budżetu obywatelskiego na 2020 rok odbyła się 3 października br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dla dzielnicy Ursus wyłoniono 24 zwycięskie projekty spośród 30 złożonych, w sumie zagłosowało 3187 mieszkańców dzielnicy. W skali miasta głos oddało ponad 104 tys. osób, to więcej niż w ostatniej edycji. 99% głosów oddano drogą elektroniczną. Nowością tegorocznej edycji była możliwość zgłoszenia i wybrania projektów ogólnomiejskich. W głosowaniu mieszkańcy Warszawy wybrali do realizacji 28 takich pomysłów.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w proces budżetu obywatelskiego. To bardzo wiele osób, dziesiątki autorów projektów i tysiące głosujących. W naszej dzielnicy zostały wybrane różnorodne projekty, zarówno infrastrukturalne, jak i miękkie. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, ale i urzędników w budżet obywatelski, Ursus każdego roku zmienia się na lepsze. Projekty z tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Urząd będzie realizował w 2020 roku, a przed nami, w grudniu start kolejnej, siódmej już edycji. Zachęcam do dalszej aktywności, Ursus czeka na Państwa pomysły! – powiedział obecny na gali rozdania burmistrz dzielnicy Bogdan Olesiński.

PROJEKTY WYBRANE DO REALIZACJI w Ursusie:
1. Chronimy jerzyki i wróble w Ursusie - montaż skrzynek lęgowych (1343 głosów)
2. Bezpieczne przejście dla pieszych przy ul. Traktorzystów (1237 głosów)
3. Remont boiska w Szkole Podstawowej nr 14 (1206 głosów)
4. Zieleń na Skoroszach (1172 głosy)
5. Czyste i higieniczne łazienki i toalety w Szkole Podstawowej nr 11 (1100)
6. Nauka w ruchu - bezpłatne zajęcia terapii integracji sensorycznej dla naszych dzieci (864 głosy)
7. Książkomat (810 głosów)
8. Wyprzedaż garażowa (773 głosy)
9. Profesjonalne nagłośnienie imprez kulturalnych, społecznych i edukacyjnych (756 głosów)
10. Fit to nie mit - w grupie siła (729 głosów)
11. Bajkowy Arsus (714 głosów)
12. Biblioboxy dla Ursusa (707 głosów)
13. Ławki dla matek karmiących (688 głosów)
14. Fortepian dla Misia (683 głosy)
15. Zakup i montaż stacji do samodzielnej naprawy roweru, przy stacji kolejowej PKP Gołąbki (669 głosów)
16. Teatrzyki dla dzieci w Bibliotece (628 głosów)
17. Poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych na skrzyżowaniu ulic Wincentego Kadłubka i Leszczyńskiego poprzez zmianę organizacji ruchu - znak STOP (608 głosów)
18. Chętnie się uczę, bo rozumiem co słyszę - bezpłatna terapia słuchowa metodą Warnkego (591 głosów)
19. Akordeon dla Misia (588 głosów)
20. I Zlot Zabytkowych Traktorów - Ursus 2020 (573 głosy)
21. Stanowiska dla adeptów grafiki komputerowej - Digital Painting w każdej bibliotece (567 głosów)
22. Ćwicz i rozwijaj talent w Domu Kultury - ogólnodostępne pianina cyfrowe (537 głosów)
23. Kocham mówić – konsultacje neurologopedyczne (510 głosów)
24. Zakup i montaż wiaty przystankowej na przystanku ZTM Konotopska 01, na trasie linii autobusowej 194 (506 głosów)

Więcej szczegółów na www.twojbudzet.pl

Powstanie nowy żłobek w Ursusie
2 października 2019 środa
grafika

W placówce budowanej w systemie modułowym znajdzie miejsce m.in. 7 oddziałów, pomieszczenie przeznaczone do zajęć ruchowych, szatnie, pokoje biurowe i magazyny. Koszt budowy żłobka wyniesie ponad 8,5 mln zł, przygotowanie projektu to dodatkowe 400 tys. zł. Inwestycję zrealizuje wyłoniona w przetargu firma EKOINBUD Sp. z o.o. z Gdańska.

W najbliższych latach planujemy wybudować w Ursusie dwa nowe żłobki - przy ul. Dzieci Warszawy i przy ul. Henryka Pobożnego. W ten sposób zamierzamy jak najszybciej rozwiązać problem niewystarczającej ilości miejsc w publicznych żłobkach na terenie naszej dzielnicy. Po zakończeniu inwestycji placówki zostaną one przekazane w zarządzenie Zespołowi Żłobków Warszawskich – podkreślił burmistrz.

Zarząd Dzielnicy pozyskał środki na realizację inwestycji z Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy. Umowę w imieniu wykonawcy podpisał prezes zarządu – Tomasz Balcerowski.

Wizualizacja: Woźnicki, Zdanowicz Architekci s.c. z siedzibą w Warszawie

Zapraszamy do galerii - Nowy żłobek w Ursusie

75. rocznica utworzenia obozu przejściowego w Ursusie
2 października 2019 środa
grafika

W związku z przypadającą w dniu, 2 października, 73. rocznicą zakończenia Powstania Warszawskiego oraz rocznicą utworzenia przez Niemców w Ursusie obozu przejściowego dla 50 tyś. wypędzonych ze stolicy Warszawiaków, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Bogdan Olesiński wraz z zastępcą Kazimierzem Sternikiem złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej przy ul. Traktorzystów 24.

„2 października 1944 roku, w godzinach popołudniowy do obozu w Ursusie przybył pierwszy transport cywilnych mieszkańców Warszawy. Obóz ten uruchomiony został w związku z przepełnieniem pruszkowskiego Dulagu 121. Część ludzi, zwłaszcza osoby młode lub podejrzewane o udział w Powstaniu przez ten obóz trafiało na przymusowe roboty do Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych” - przypomniał podczas uroczystości w swoim przemówieniu burmistrz Bogdan Olesiński - „Mieszkańcy Ursusa od początku włączyli się w akcje pomocy. Organizowano opiekę medyczną, dostarczano żywność i pomagano w ucieczkach” - dodał.

W obchodach uczestniczyli m.in. ks. Ryszard Laskowski Proboszcz Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, delegacje organizacji społecznych i kombatanckich oraz przedstawiciele placówek oświatowych z terenu Dzielnicy Ursus.

Zapraszamy do galerii - 75. rocznica utworzenia obozu przejściowego w Ursusie


  bieżące aktualności     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2019, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!