Aktualności
Spotkanie Otwarcia Budżetu Obywatelskiego 2020 w Dzielnicy Ursus
15 maja 2019 środa
grafika

Zapraszamy na Spotkanie Otwarcia Budżetu Obywatelskiego 2020 w Dzielnicy Ursus. Opowiemy o zasadach kolejnej edycji, jak również przedstawimy harmonogram. Dodatkowo zaprezentujemy plany inwestycyjne na bieżący i 2020 rok. Odpowiemy także na wszystkie pytania związane z budżetem obywatelskim.

Spotkanie odbędzie się 20 maja (poniedziałek) w Urzędzie Dzielnicy Ursus o godzinie 18.00 w sali nr 100 na I piętrze.

Skatepark w Ursusie oficjalnie otwarty
14 maja 2019 wtorek
grafika

Autorzy projektu i miłośnicy sportów wyczynowych w dzielnicy Ursus mieli swój dzień. We wtorek 14 maja br. o godzinie 12:00 w Ursusie odbyła się uroczystość otwarcia skateparku. Obiekt powstał dzięki inicjatywie uczniów z Gimnazjum nr 132 w Warszawie, którzy zgłosili swój pomysł do budżetu obywatelskiego (daw. budżet partycypacyjny). Skatepark jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Dzieci Warszawy i Szancera. Projekt zrealizował Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

„Wszystko zaczęło się od tego, że wielu naszych przyjaciół, którzy jeżdżą na hulajnogach i deskach mówiło nam jak bardzo chcieliby mieć swój skatepark w Ursusie. Dzięki temu nie musieliby realizować swoich pasji gdzieś daleko poza dzielnicą. Słysząc wiele próśb od znajomych, postanowiliśmy, że spróbujemy spełnić ich marzenie.” – opowiadali przedstawiciele młodych inicjatorów projektu: Łukasz Chomiuk, Alan Krzemień, Daniel Kozieł, Staś Nowakowski i Wanda Leśniak.

Na kilka dni przed uroczystością, przy skateparku wykonane zostały ostatnie nasadzenia. Prowadzone prace nie przeszkadzały jednak użytkownikom w korzystaniu z obiektu przed oficjalnym otwarciem. Skatepark przeznaczony jest do jazdy na rolkach, deskorolce, hulajnodze i rowerach BMX. Wyposażony jest w dwie poręcze, grindbox, bank i mini-pipe, szerokie rozpędy, urozmaicony funbox, minirampe, a także manual z murkiem. Całość wykonano z żelbetonu w nowatorskiej technologii, wykorzystującej do budowy tego typu obiektów prefabrykowane elementy. Skatepark ma wymiary 29,40m na 13,00m, a jego łączna zabudowa wynosi 751,8 metrów kwadratowych. Budowa kompleksu kosztowała 323 000 zł.

„Przyszedł taki dzień, kiedy Wasz pomysł został zrealizowany i możecie z niego w pełni korzystać. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych kilka osób zdecydowało się przyjechać na hulajnogach, co świadczy o tym, że to miejsce będzie cieszyło się dużym powodzeniem. Bardzo serdecznie Wam gratuluję.” – powiedział burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński.

Mimo deszczowej aury, w uroczystości otwarcia skateparku wzięli udział młodzi amatorzy miejskich sportów, burmistrz Ursus Bogdan Olesiński, zastępcy burmistrza - Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, a także radni Anna Lewandowska pełniąca również funkcję opiekuna autorów projektu, Wanda Kopcińska, Tomasz Dąbrowski i Dawid Kacprzyk. W wydarzeniu uczestniczyły osoby, które przyczyniły się do realizacji projektu z Urzędu Dzielnicy oraz projektant i wykonawca obiektu Paweł Głyda z firmy MPG. Atrakcją dla młodzieży i zgromadzonych gości były warsztaty przygotowane przez szkołę GoSKATE. Profesjonalni skaterzy omówili aspekty techniczne deskorolek, a także opowiedzieli o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu wyczynowego. Wyrazili również pozytywne opinie na temat nowego obiektu w Ursusie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia skateparku.

Hasanka vol. V - Street Art. Graffiti
13 maja 2019 poniedziałek
grafika

W sobotę 18 maja br. w parku przy ul. Orląt Lwowskich o godzinie 11:00 rozpocznie się piąta edycja Pikniku Hasanka. Wydarzenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Ursusa ma wymiar nie tylko artystyczny, ale również edukacyjny. Już od pięciu lat Piknik Hasanka tworzony jest z zamysłem promowania sztuki ulicznej w wyznaczonych do tego miejscach. Celem pikniku wykorzystującego elementy graffiti jest przekazanie praktycznych umiejętności i wpojenie dobrych wzorców młodszym pokoleniom.

PLAN WYDARZENIA:

11:00 - Pokaz malowania graffiti (ścianka wspinaczkowa)
11.30 - JAM - dla chętnych osób
*Malować można tylko w wyznaczonych miejscach.

KIDS CORNER - STREFA dla najmłodszych
13.00 - Strefa Designu / Malowanie odzieży i nie tylko
13:30 - Wyścig przez falki - najlepszy czas wygrywa
14.30 - Najdłuższy SKATE MANUAL
16:00 - Game Of Skate
17:00 - Best Trick
*zapisy obowiązują już od 12:00 na stoisku Elita Graffshop.
18:30 - Rozdanie nagród i pamiątkowe zdjęcie.

Zawody deskorolkowe poprowadzi gość specjalny Łukasz Bolek Dzido.

Zajęcia praktyczne w dniu 11.05.2019r. na terenie „miasteczka ruchu drogowego”
11 maja 2019 sobota
grafika

Delegatura BBiZK przy akceptacji Władz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Dyrektora SP 14 zapraszają dzieci, które ukończyły 10 lat na zajęcia praktyczne związane z jazdą na rowerze.

W dniu 11 maja br. dzieci będą mogły w obecności opiekunów sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze. Zajęcia zaplanowano w godzinach 9.30 – 14.00 na terenie „miasteczka ruchu drogowego” przy ul. Sosnkowskiego 12 (SP 14). Chętni, którzy uznają, że są przygotowani mogą przystąpić za zgodą opiekuna do egzaminu na „kartę rowerową”. Dla wszystkich uczestników edukacji przez zabawę zapewniono drobne upominki. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest ukończone 10 lat i posiadanie przy sobie legitymacji szkolnej.

Piknik Stara Zagroda
10 maja 2019 piątek
grafika

Impreza towarzysząca tegorocznej Nocy Muzeów – Piknik Stara Zagroda - odbędzie się 18 maja br. w Parku Czechowickim w godzinach 14:00 – 20:00. Będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, powrót do radosnego świata naszych przodków, uczestniczenia w popularnych w minionym czasie grach i zabawach. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie spektakl teatru pantomimy „MIMO” o godzinie 17:00.

Ideą wydarzenia jest nie tylko zachęcenie do wspólnej międzypokoleniowej zabawy, ale także pokazanie jak wyglądała dawna kultura, zabawy i rzemiosło. Przygotowane instalacje, występy artystyczne oraz gry i zabawy, pozwolą dzieciom i dorosłym uczestniczyć w dialogu kultury współczesnej z minioną.
W programie wydarzenia:
- Atrakcje „Starej Zagrody” animowane przez aktorów z Teatru Wagabunda. Grupa przygotuje strefę, w której każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zmierzyć się z dawnymi pracami gospodarskimi i wziąć udział w grach i zabawach ćwiczących refleks oraz wyobraźnię.
- Spektakl Teatru Pantomimy „MIMO” o godz. 17:00
- Spotkanie miłośników traktorów – pokażemy cztery modele ciągników wyprodukowanych przez Zakłady Mechaniczne Ursus w latach 50-tych i 60-tych. Na szczególną uwagę zasługuje prototyp 3 cylindrowego Ursusa – jedyny egzemplarz w Polsce, który został wyprodukowany w Ursusie. Wszystkie ciągniki na czas pikniku zostaną otwarte, dzięki czemu będzie można do nich wejść i wykonać pamiątkowe zdjęcie.
- Koncert zespołu Klezmerska Kompania
- Uczestnicy będą mogli przejechać się zabytkowym autobusem. Popularny „Ogórek” – kabriolet będzie kursował na trasie atrakcji związanych z Nocą Muzeów: Kolekcja po byłych Zakładach Mechanicznych Ursus – Izba Tożsamości Ursusa – Dom Kultury „Kolorowa”. Autobus ruszy z Parku Czechowickiego, a następnie przejedzie przez Osiedle „Niedźwiadek”, dawne Zakłady Mechaniczne Ursus, Plac Tysiąclecia i wróci do Parku Czechowickiego. Szczegółowy rozkład jazdy autobusu zostanie sprecyzowany w najbliższych dniach.
Wydarzenie poprowadzi aktor Teatru Rampa Maciej Gąsiorek

Wstęp na Piknik Stara Zagroda oraz Noc Muzeów jest bezpłatny.
Zapraszają: Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Noc Muzeów w Ursusie
10 maja 2019 piątek
grafika

W Warszawie 18 maja br. odbędzie się 16. edycja „Nocy Muzeów”. Tradycyjnie w imprezie udział weźmie dzielnica Ursus, na terenie której będzie można odwiedzić trzy obiekty.

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów, w stolicy będzie można odwiedzić ponad 260 placówek. W dzielnicy Ursus do dyspozycji zwiedzających będą: Izba Tożsamości Ursusa, Kolekcja po byłych Zakładach Mechanicznych Ursus oraz Dom Kultury Kolorowa. Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram wydarzenia w naszej dzielnicy.

Izba Tożsamości Ursusa, 18:00-00:00, ul. Traktorzystów 20

Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza z nich będzie przedstawiała rzeźby i materiały archiwalne dotyczące słynnego rzeźbiarza z Ursusa Jana Graczyka. Jego syn Jerzy Graczyk zaprezentuje natomiast swoje trójwymiarowe kompozycje stworzone z gotowych przedmiotów, obrazy malowane na płótnie i obrazy malowane na szkle. Od godziny 19:00 do 22:00 odbędą się warsztaty dla dzieci „Odlewy Twarzy”. Poprowadzi je Piotr Trusik – absolwent Państwowego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie, dyplomant Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 4-krotny stypendysta MKiDN za wybitne osiągnięcia artystyczne i 3-krotny stypendysta rektora ASP. Przez cały czas otwarcia Izby będą odbywały się konkursy i pokazy filmów archiwalnych. Dostępny będzie również punkt przyjmowania eksponatów, a zwiedzający będą mogli obejrzeć stałe ekspozycje: Kolekcje Ochotniczej Straży Pożarnej w Ursusie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koła nr 6 „Helenów” ŚZŻ AK w Ursusie, Harcerskiego Kręgu Seniorów w Ursusie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ursusie, RKS URSUS 1965–1999 / UTS AKRO-BAD od 2000 r., OK ARSUS i innych darczyńców.

Dom Kultury Kolorowa, 16:00-00:30, ul. Sosnkowskiego 16

Tematem przewodnim ekspozycji będzie wojenna służba Harcerstwa. Wystawa planszowa ze zdjęciami oraz gabloty z eksponatami i dokumentami przedstawiają okres od 1 września 1939 r. do stycznia 1945. Pokazana zostanie działalność Szarych Szeregów oraz Podziemnego Państwa Polskiego na terenie Ursusa.

Kolekcja po byłych Zakładach Mechanicznych Ursus, 18:00-00:00, ul. Kompanii AK „Goplana” 4

Najważniejszą częścią kolekcji będą traktory oraz ich elementy wyposażenia, które niegdyś produkowano w Ursusie. Zabytkowy zbiór posiada również archiwalne wydania „Głosu Ursusa”, statuetki i dyplomy. Zwiedzających będzie oprowadzał przewodnik.

Wszystkie osoby zainteresowane „Nocą Muzeów” w Ursusie, będą mogły skorzystać z bezpłatnego zabytkowego autobusu kursującego w godzinach 19:00 – 21:00. Autobus będzie zatrzymywał się na następujących przystankach: Kolekcja po byłych Zakładach Mechanicznych Ursus; Izba Tożsamości Ursusa i Dom Kultury „Kolorowa.

Szczegóły 16. edycji warszawskiej „Nocy Muzeów”: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/

Informator „Nocy Muzeów”: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/files/NocMuzeow-program2019.pdf

Otwarcie Skateparku w Ursusie
9 maja 2019 czwartek
grafika

Dobra wiadomość dla fanów sportów miejskich. W najbliższy wtorek, 14 maja br. o godzinie 12:00 nastąpi oficjalne otwarcie nowego Skateparku w Ursusie. Obiekt zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulic Dzieci Warszawy i Szancera w Warszawie. W programie wydarzenia m.in. pokaz jazdy na deskorolce oraz warsztaty dla uczestników.

Tor do jazdy na rolkach, deskorolce, hulajnodze i rowerach BMX powstał dzięki inicjatywie uczniów z Gimnazjum nr 132 w Warszawie, którzy zgłosili pomysł do budżetu partycypacyjnego. Obiekt posiada: dwie poręcze, grindbox, bank i mini-pipe, szerokie rozpędy, urozmaicony funbox, minirampe, a także manual z murkiem. Całość wykonano z żelbetonu w nowatorskiej technologii, wykorzystującej do budowy tego typu obiektów prefabrykowane elementy. Skatepark ma wymiary 29,40m na 13,00m, a jego łączna zabudowa wynosi 751,8 metrów kwadratowych. Budowa kompleksu kosztowała 323 000 zł.


  bieżące aktualności     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2019, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!