Aktualności
Umowa na EKOpark podpisana
20 kwietnia 2018 piątek
grafika

Do końca 2018 roku powstanie pierwszy etap EKOparku w Ursusie. Dzięki inwestycji dzielnica zyska nowe tereny zielone. To będzie jedyny park ekologiczny w Warszawie. Podczas podpisywania umowy z wykonawcą firmą Sorted Sp. z o.o., Urząd reprezentowali burmistrz Urszula Kierzkowska oraz zastępcy burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik.

Pomysł utworzenia EKOparku powstał w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ursus. Jest on pionierskim przedsięwzięciem w skali stolicy. Prace obejmą obszar 3,3 ha i zostaną sfinansowane głównie ze środków unijnych w ramach „Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

Jak stworzyć bezpieczniejszą przestrzeń dla pieszych i pojazdów na ul. Aleksandra Prystora ?
6 kwietnia 2018 piątek
grafika

Jaka organizacja ruchu na ul. Aleksandra Prystora? Od 6 kwietnia do 27 kwietnia br. odbywają się konsultacje społeczne w Ursusie, w sprawie projektu Zmiany stałej organizacji ruchu w ul. Aleksandra Prystora – na odcinku od ul. Sławoja-Składkowskiego do ul. Ryżowej.
Podyskutujmy o tym. Pełna dokumentacja – na stronie:
http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/jaka-organizacja-ruchu-na-ul-aleksandra-prystora

Do dnia 27 kwietnia br. można wziąć udział w konsultacjach społecznych nt. ul. Prystora
20 kwietnia 2018 piątek
grafika

Jaka organizacja ruchu na ul. Aleksandra Prystora? Konsultacje są adresowane do mieszkańców Dzielnicy Ursus, przede wszystkim do zamieszkujących na osiedlu Skorosze. Prosimy o przekazywanie uwag i opinii mailem do dnia 27 kwietnia br. na adres mailowy: ursus.konsultacje@um.warszawa.pl
Komplet dokumentacji jest dostępny na stronie: konsultacje.um.warszawa.pl
Najbliższe wydanie „Dziennika Ursusa” przyniesie relację ze Spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami, które odbyło się w środę 18 kwietnia w godz. 18:30-21:00 w budynku LVI LO im Leona Kruczkowskiego, ul. Dzieci Warszawy 42.

Konkurs Piosenki Ekologicznej
19 kwietnia 2018 czwartek
grafika

Okaż Kulturę i Chroń Naturę” – pod takim hasłem odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Ekologicznej 2018. Dzieci z ursuskich przedszkoli prezentowały nie tylko swój talent wokalny, ale też aktorski i taneczny. Ideą konkursu jest rozwijanie zamiłowania do muzyki, za pomocą której najmłodsi promowali ekologię.

- To już ósma edycja Konkursu. Mam nadzieję, że dzieci zapamiętały jedno ważne przesłanie, że Ziemię trzeba szanować. Wszystkim serdecznie gratuluję fantastycznych występów i jednocześnie zapraszam na obchody Dnia Ziemi w Ursusie, które odbędą się w najbliższą sobotę przy ulicy Orląt Lwowskich w godzinach od 10:00 do 14:00 – powiedział zastępca burmistrza Wiesław Krzemień.

Gośćmi honorowymi byli: zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień oraz prezes Fundacji Strefa Ziemi Ewa Sufin-Jacquemart.

Patronat nad wydarzeniem objęła burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszula Kierzkowska.

Zapraszamy do galerii - Konkurs Piosenki Ekologicznej

XV Przegląd Twórczości Artystycznej Świetlic Szkolnych Dzielnicy Ursus
18 kwietnia 2018 środa
grafika

W Ośrodku Kultury „Arsus” odbył się XV Przegląd Twórczości Artystycznej Świetlic Szkolnych Dzielnicy Ursus. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Fantastyczny Ursus”.

Od piętnastu lat głównym organizatorem przeglądu jest Szkoła Podstawowa nr 14 z Ursusa. Każda edycja ma swój temat przewodni. Tegorocznym było hasło „Bo w Ursusie fajnie jest”. W imprezie biorą udział uczniowie z siedmiu szkół podstawowych działających na terenie dzielnicy, którzy uczęszczając do świetlic szkolnych, biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach artystycznych, tj. konkursach plastycznych, recytatorskich czy przedstawieniach teatralnych. Zwieńczeniem tych działań jest prezentacja przygotowanego programu artystycznego na scenie sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus”.

Na zakończenie imprezy wszystkim uczestnikom przeglądu nagrody wręczyli: zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień, radna Dzielnicy Ursus i przewodnicząca Komisji Oświaty Wanda Kopcińska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 Aldona Kalińska i dyrektor O.K. Arsus Bogusław Łopuszyński.

Zapraszamy do galerii - XV Przegląd Twórczości Artystycznej Świetlic Szkolnych Dzielnicy Ursus

Spotkanie Sieci Współpracy dla Logopedów
18 kwietnia 2018 środa
grafika

W poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 odbyło się kolejne spotkanie Sieci Współpracy w ramach Warszawskiego Modelu Wspierania Szkół, w którym udział wzięli: Wiesław Krzemień - zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Barbara Tomaszewska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15, Wanda Kopcińska - przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus, Barbara Dudzińska z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Dzielnicy Ursus oraz 15-osobowa grupa logopedów.

Koordynator Sieci Współpracy, neurologopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15, dr Jakub Skrzek przedstawił cele działania grupy, do których należą w szczególności: wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, analiza dobrych praktyk, pozyskiwanie metodycznego i merytorycznego wsparcia ekspertów, poszerzanie kompetencji uczestników, tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby placówek oraz nawiązywanie kontaktów i współpraca pomiędzy placówkami.

W czasie spotkania zaprezentowano także podjęte przez logopedów działania, wśród których na szczególną uwagę zasługuje udział w założeniu Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, organizacja szkoleń z wybitnymi specjalistami, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz wspólna analiza najtrudniejszych terapeutycznie przypadków. Nieustannie celem działalności Sieci Współpracy jest podnoszenie jakości terapii logopedycznej w Dzielnicy Ursus, ujednolicanie standardów diagnostyczno-terapeutycznych oraz wdrażanie najnowszych narzędzi diagnostycznych.

Najważniejszym punktem podczas spotkania była autorska prezentacja jednej z książek z serii „Mównica logopedyczna” – „T i D na usługach głoski R” autorstwa uczestniczek Sieci Współpracy: mgr Kamili Dudziec (logopedy z SP nr 382), mgr Hanny Głuchowskiej (logopedy z SP w Teresinie) i mgr Agnieszki Tarczyńskiej-Płatek (logopedy z SP nr 4). Autorki zaprezentowały bogaty materiał obrazkowo-językowy, który może być wykorzystywany zarówno przez logopedów, jak również terapeutów, nauczycieli i rodziców. Do serii „Mównica logopedyczna” należą także trzy książki poświęcone zagadnieniom różnicowania szeregów opozycyjnych: „Szale czy sale – różnicowanie głosek sz-s”, „Paczka czy packa – różnicowanie głosek cz-c” oraz „Żebra czy zebra – różnicowanie głosek ż-z”.

Zapraszamy do galerii - Spotkanie Sieci Współpracy dla Logopedów

Rozlicz swój PIT w stolicy – to się opłaca
18 kwietnia 2018 środa
grafika

Jeszcze tylko dwa tygodnie zostały na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok. Miasto zachęca warszawiaków do płacenia podatków i przypomina, że na stołecznych podatników czekają liczne udogodnienia.

Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają tutaj na studia czy do pracy i decydują się tu zamieszkać, często zapominając o płaceniu tutaj podatku PIT. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy, stanowi blisko 1/3 budżetu miasta. Prognozy pokazują, że w 2018 r. wyniesie 5 mld 408 mln zł.

W Warszawie rozliczam PIT

W tegorocznej kampanii stołeczny ratusz zwraca uwagę na to, że te pieniądze, które płacimy w podatkach, do nas wracają. „Mój PIT w stolicy to moja nowoczesna komunikacja miejska, moje ścieżki rowerowe i place zabaw dla moich dzieci”. Tymi hasłami Warszawa zachęca osoby, które choć tutaj mieszkają i korzystają z różnych udogodnień, to swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach.

Działania zachęcające do płacenia PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. W 2016 r. Warszawa zyskała ponad 25,5 tysiąca nowych podatników. Co ciekawe, tak znaczący przyrost utrzymuje się już od kilku lat. W 2015 r. przybyło ponad 20 tys. osób rozliczających w stolicy swój podatek, a w 2014 r. – ponad 21 tys.

Jak rozliczyć PIT w Warszawie?

To proste. Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy. Termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok upływa w poniedziałek, 30 kwietnia.

Warto płacić podatki w stolicy

Już od kilku lat zapewniamy udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą mniej za bilety długookresowe, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta Warszawiaka. ( http://www.karta.um.warszawa.pl/ ) Uprawnienia są wgrywane na Warszawską Kartę Miejską i inne elektroniczne nośniki jako Karta Warszawiaka lub Karta Młodego Warszawiaka. Z Karty Warszawiaka korzysta ponad 367 tys. warszawiaków i warszawianek. Na posiadaczy kart czeka już blisko 200 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, księgarnie, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe. Pełny katalog ofert dostępny jest na stronie http://karta.um.warszawa.pl/katalog .

Można m.in. otrzymać 60 proc. zniżkę na kurs języka angielskiego, 50 proc. ulgę na wybrane usługi medyczne, kupić taniej bilety do muzeów i kin (od 3 do 10 zł), czy dostać 20 proc. bonifikatę na wspinaczkę w parku linowym.

Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.  archiwum     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2018, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!