Aktualności
Rondo Wallów – nowa nazwa skrzyżowania ulic Starodęby i gen. F. Sławoja-Składkowskiego
20 października 2017 piątek
grafika

W piątek, 20 października, skrzyżowanie ulic Starodęby i gen. Feliksa Sławoja-Składkowskiego otrzymało nowa nazwę - Rondo Wallów. Nadanie tej nazwy wpisuje się w tradycję nazewnictwa odzwierciedlającego lokalną historię Ursusa. Na terenie dzielnicy istnieją nazwy – Park Hassów, Park Achera, Rondo Tadeusza Kiffera. Nazwa „Rondo Wallów” będzie kontynuacją tego zwyczaju.

- Jako Zarząd Dzielnicy czujemy się odpowiedzialni za scalanie dzielnicowej społeczności mieszkańców, którzy często przybywają tu z różnych stron Polski. Poznawanie historii miejsca zamieszkania pozwala nam je lepiej zrozumieć i z nim się utożsamiać. Dzieje rodziny Wall nierozerwalnie od ponad 150 lat związane z Ursusem, są odzwierciedleniem jego historii i rozwoju, są zapisem losów jego mieszkańców, ale i trudnej historii naszego miasta i naszego kraju. – podkreśliła burmistrz dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska - Chciałbym serdecznie Państwu podziękować za podjętą inicjatywę. Dzięki temu możemy dziś w symboliczny sposób utrwalać dla kolejnych pokoleń lokalną historię i zachowywać pamiętać o ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały naszą dzielnicę i jej niepowtarzalnych charakter. – dodała.

W uroczystości uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień, zastępca przewodniczącego dzielnicy Ursus Paweł Dilis, radne dzielnicy Ursus Anna Lewandowska i Irena Jarzębak, a także liczni przedstawiciele rodziny Wallów.

Przez miesiąc w pobliżu ronda będzie można oglądać wystawę z cyklu „Rody Ursusa” na temat historii rodziny Wallów zorganizowaną w 2013 roku.

Zachęcamy do przeczytania krótkiej historii rodu, który od 150 lat wpisał się w historię dzielnicy. Informacja znajduje się w pliku PDF .

Zapraszamy do galerii: Rondo Wallów – uroczyste otwarcie

Czasowe zamknięcie placu zabaw przy ul. Dzieci Warszawy 42
20 października 2017 piątek
grafika

W terminie od 23 października do 1 grudnia br. plac zabaw przy ul. Dzieci Warszawy 42 będzie zamknięty w związku z budową sieci ciepłowniczej przez firmę Veolia.

Wyrzuć to... do właściwego kosza!
20 października 2017 piątek
grafika

Od 1 stycznia 2019 pojawia się nowa kategoria śmieci – odpady BIO (kuchenne). Jak zorganizować ich odbiór? W jakich miesiącach odbierać z posesji odpady zielone (trawę, liście)? W czym gromadzić śmieci w domach i budynkach wielorodzinnych? Pojemniki czy worki? Duże czy małe?

Poza tymi kwestiami, zmieni się jeszcze kilka innych zasad, co wynika z konieczności dostosowania się do nowych zasad określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r. poz. 19) sprawdź >>>Podpowiedz nam, jak poinformować Ciebie i twoich sąsiadów, żeby wyrzucanie śmieci było proste i wygodne.

Zaczynamy konsultacje społeczne nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniach konsultacyjno-informacyjnych, których terminy przedstawiamy poniżej oraz do zgłaszania uwag mailem na odpady@um.warszawa.pl .

Konsultacje trwają do 23 listopada 2017r.

Jak można wziąć udział w konsultacjach:

Zgłoś uwagi mailem na odpady@um.warszawa.pl

Przyjdź na spotkanie w wybranej lokalizacji – spotkania są ogólnomiejskie (zawsze w godz. 18:00 – 20:00):
+Targówek, 27.10 (czwartek), Urząd Dzielnicy Targówek, ul. L. Kondratowicza 20
- Śródmieście, 6.11 (poniedziałek), Warsztat Warszawski, Pl. Konstytucji 4
- Ursynów, 8.11 (środa), Urząd Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61
- Bielany, 9.11 (czwartek), Urząd Dzielnicy Bielany, ul. S. Żeromskiego 29
- Praga-Południe, 20.11 (poniedziałek), Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
- Wawer, 21.11 (wtorek), Urząd Dzielnicy Wawer, ul. Żegańska 1
- Białołęka, 22.11 (środa), Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197
- Mokotów, 23.11 (czwartek), Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21

Wieczór laureatów konkursu „Wszyscy czytają Conrada”
18 października 2017 środa
grafika

18 października 2017 roku w Domu Kultury „Kolorowa” odbył się uroczysty Wieczór Laureatów połączony z wręczeniem nagród Konkursu „WSZYSCY CZYTAJĄ CONRADA” organizowanego przez Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy we współpracy ze Szkołą Językową Play&Say Academy.
W tym roku przypada 160. rocznica urodzin pisarza.

W konkursie pod patronatem Urszuli Kierzkowskiej – Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy wzięło udział 80 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych:
kategoria I – 14-17 lat
kategoria II – od 18 lat

W czasie wieczoru wręczono nagrody i wyróżnienia. Pierwsze miejsca zajęli w poszczególnych kategoriach:
- Bartosz Kulczycki- I nagroda (kategoria wiekowa 14-17 lat; prezentacja w języku polskim i angielskim)
- Patryk Budkowski- I nagroda (kategoria wiekowa od 18 lat;, prezentacja w języku polskim)
-Natalia Legień - I nagroda (kategoria wiekowa od 18 lat;, prezentacja w języku angielskim)

W załączeniu informacja organizatora o nagrodzonych laureatach – plik PDF

Zapraszamy do galerii: Wieczór laureatów konkursu „Wszyscy czytają Conrada”

Zdobądź nowe stypendium artystyczne m.st. Warszawy
15 listopada 2017 środa
grafika

Zdobądź nowe stypendium artystyczne m.st. Warszawy - 2 miliony złotych dla twórców z dorobkiem i debiutantów

Do środy, 15 listopada zapraszamy wszystkich chętnych zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w Warszawie do składania wniosków o przyznanie stypendium artystycznego na 2018 rok. Wyniki naboru poznamy w styczniu przyszłego roku.

Stypendia artystyczne m.st. Warszawy przyznawane są od 2009 r. osobom, które poprzez działalność w różnych obszarach twórczości przyczyniają się do upowszechniania i wzbogacania szeroko rozumianej kultury. System stypendialny pozwala realizować artystyczne projekty najbardziej obiecującym i oryginalnym twórcom niereprezentującym żadnej instytucji czy organizacji pozarządowej. Miasto Stołeczne Warszawa wsparło finansowo dotychczas 224 twórców na kwotę 4,5 miliona złotych.

- Różnorodność artystyczna i potencjał warszawskich twórców są z całą pewnością wizytówką stolicy. Stypendia artystyczne, które przyznajemy od blisko 10 lat to ważny instrument wsparcia twórców działających poza instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi. Dlatego też znacząco dofinansowaliśmy budżet stypendiów artystycznych, który zwiększył się do 2 milionów złotych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Istotna dla stypendystów zmiana to podwyższenie kwoty stypendium z dwóch i pół do czterech tysięcy złotych. W latach ubiegłych przyznawano stypendia średnio 25 osobom rocznie. W 2018 roku wsparcie otrzyma ok. 50 stypendystów.

Najważniejsze zmiany w nowej procedurze stypendialnej to nowy, czytelniejszy regulamin stypendialny określający kryteria oceny działań twórczych opisanych we wniosku o stypendium i wydłużony do 15 listopada termin składania wniosków. W nowym regulaminie uwzględniono i doprecyzowano ponadto przedmiot i charakter projektu stypendialnego z podziałem na dziedziny (film, literatura, muzyka, opieka nad zabytkami, taniec, teatr, sztuki wizualne, upowszechnianie kultury) oraz kategorie wnioskodawców (debiutanci lub twórcy z dorobkiem). Przy wprowadzaniu zmian w dotychczasowym systemie przyznawania stypendiów wykorzystano rekomendacje zespołu badaczy, zebrane w dokumencie „Rozwój potencjału twórczego i wsparcie twórców” oraz dotychczasowe doświadczenia stypendystów i ekspertów oceniających wnioski stypendialne.

Nowa uchwała stypendialna weszła w życie 13 października 2017 roku. Szczegółowe informacje o nowych procedurach, nowy regulamin oraz nowy wzór wniosku są dostępne na stronie kulturalna.warszawa.pl . Odpowiedzi na pytania udziela Wydział Dziedzictwa i Współpracy Zagranicznej pod nr telefonu 22 44 30 354 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej - stypendia_artystyczne@um.warszawa.pl .

Więcej na stronie http://www.kulturalna.warszawa.pl/stypendia-artystyczne.html .

Ćwiczenia ewakuacji w SP Nr 2 w Ursusie
18 października 2017 środa
grafika

W środę, 18 października odbyły się ćwiczenia ewakuacji w Szkole Podstawowej Nr 2 w Ursusie. W ćwiczeniach uczestniczyli: Straż Pożarna, Policja i Straż Miejska. W roli obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa i Zarządzanie Kryzysowego - Delegatury Ursus. Wnioski z poprzednich ćwiczeń w postaci użycia tury oraz kamizelek odblaskowych dla osób funkcyjnych zastosowane podczas tegorocznych ćwiczeń. Aktualne wnioski zostaną uwzględnione podczas zaplanowanych następnych ćwiczeń.

Zapraszamy do galerii: Ćwiczenia ewakuacji w SP Nr 2 w Ursusie

Uroczystość nadania nazwy Rondo Wallów
20 października 2017 piątek
grafika

W najbliższy piątek, 20 października o godzinie 13:00 odbędzie się uroczystość nadania nazwy Rondo Wallów skrzyżowaniu ul. Starodęby i i gen. Feliksa Sławoja Składkowskiego w Warszawie.

Nadanie nazwy Rondo Wallów wpisuje się w tradycję nazewnictwa odzwierciedlającego lokalną historię Ursusa. Na terenie dzielnicy istnieją nazwy – Park Hassów, Park Achera, Rondo Tadeusza Kiffera. Nazwa „Rondo Wallów” będzie kontynuacją tego zwyczaju. Na temat historii rodziny Wallów zorganizowano w 2013 roku wystawę z cyklu Rody Ursusa. Dzieje rodziny nierozerwalnie od ponad 150 lat związane z Ursusem są odzwierciedleniem jego historii.

W programie uroczystości:
- Przemówienie burmistrz Urszuli Kierzkowskiej
- Przemówienie przedstawiciela rodziny
- Odsłonięcie tabliczki
- Zwiedzanie wystawy pn.: „Rody Ursusa – Wallowie”

Podstawa prawna: Uchwała nr LIV/1345/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 31 sierpnia 2017 r.

Zapraszają: Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Paweł Dilis i Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszula Kierzkowska

Do pobrania - zaproszenie  archiwum     zapowiedzi  
 
© Copyright 2004-2017, Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursus - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zgłoś problem!